Technologia bicia monet nieustannie się zmienia. Kiedyś fałszerstwa zdarzały się o wiele częściej – w celu wykluczenia sfałszowanych monet z obiegu zaczęto nacinać ich ranty.
Złote monety
Ząbkowane, karbowane… dlaczego dawniej nacinało się monety?
Monety w kształcie czaszek – małe dzieła sztuki
Numizmatyka to wyjątkowa pasja, która skupia uwagę coraz większej rzeszy ludzi. Złote medale czy srebrne medale i monety z motywami religijnymi wśród wielu kolekcjonerów zajmują specjalne miejsce. Nie może wśród nich zabraknąć również symbolu śmierci, czyli czaszki. Dzięki wyjątkowej precyzji i kunsztowi wykonania możemy mówić o prawdziwym dziele sztuki.
Filmy na YouTube pokazujące numizmaty. Dlaczego warto obejrzeć je przed zakupem?
Media społecznościowe są coraz mocniej obecne w naszym codziennym życiu. Służą nie tylko do komunikacji, ale coraz częściej załatwiania spraw i obowiązków, a także dokonywania zakupów. Te zresztą coraz mocniej przenoszą się do sieci, a trend dotyczy także uzupełniania kolekcji numizmatycznych poprzez zakup kolejnych egzemplarzy. Nawet wartościowe złote medale i inne numizmaty z cennych kruszców coraz częściej kupujemy przez internet. Dlatego warto poznać je znacznie lepiej niż wyłącznie ze zdjęcia. W tym pomocne mogą okazać się filmy na YouTube ukazujące numizmaty. (continue reading…)
Monety lokalne. Przegląd najciekawszych projektów związanych z miastami Polski
Choć monety, zasadniczo, były uniwersalnym środkiem płatniczym, obowiązującym na terenie całego kraju, bito je również lokalnie. Przykładów w historii można znaleźć wiele, zarówno gdy chodzi o monety obiegowe, jak i monety kolekcjonerskie. Interesuje Cię numizmatyka właśnie w tej odsłonie? Oto kilka inspiracji dotyczących projektów związanych z miastami Polski.
Monety o nietypowych kształtach. Zobacz, jak wyglądały pieniądze zanim mincerze spopularyzowali okrąg!
Słyszysz „srebrne monety” i od razu w umyśle pojawia Ci się obraz srebrzystego krążka? Nie ma w tym nic dziwnego. Niemal od początku historii metalowe pieniądze były okrągłe. Jak jednak pokazują wykopaliska archeologiczne, w wielu przypadkach przybierały one także inne kształty. Zastanawiasz się, jakie? Zobacz, jakie tajemnice kryje numizmatyka!
Nieoczywista historia. Dlaczego na monetach widnieją wizerunki władców?
Gdy spojrzeć na rozmaite srebrne i złote monety, a także te bite z innych kruszców na przestrzeni dziejów, łatwo zauważyć ich cechę wspólną: na wielu z nich pojawia się wizerunek jakiegoś władcy. Zastanawiasz się, dlaczego? Wbrew pozorom, zabieg ten miał na celu znacznie więcej niż tylko odróżnienie od siebie poszczególnych numizmatów. Zobacz, czemu z niego korzystano.
Czy warto ubezpieczać zbiory monet?
Numizmatyka jest pasją, która pochłania coraz szersze grono osób. Nie może to dziwić – historia pieniądza jest pasjonująca, a obecne na rynku monety kolekcjonerskie i historyczne urzekają swoim kunsztem artystycznym. Jeśli i Ty należysz do grona fanów numizmatów, możesz zastanawiać się, jak zabezpieczyć zbiór monet. Czy ubezpieczenie kolekcji to dobre rozwiązanie?
Czy każda moneta jest numizmatem?
Monety, medale, numizmaty – tych terminów często używa się zamiennie. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście każdy metalowy krążek wybity w mennicy jest numizmatem? Okazuje się, że te kategorie, choć zazębiają się, nie są ze sobą tożsame. Jaka zatem jest różnica? Oto najważniejsze informacje. (continue reading…)
Czy warto kupować numizmaty „z promocji”?
Osoby interesujące się numizmatyką nieustannie poszukują nowych monet oraz medali do swoich kolekcji. Nie ma się czemu dziwić – to pasja, która może pochłonąć bez reszty. Za każdym egzemplarzem, który trafia do zbiorów, kryje się bowiem wyjątkowa historia. Pytanie jednak, czy przy poszukiwaniu nowych numizmatów do kolekcji, warto kupować te na promocji? (continue reading…)
Pamiątki po Igrzyskach Olimpijskich Pjongczang 2018 – dlaczego warto je kupić?
Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 były pod wieloma względami wyjątkowe. Przede wszystkim z uwagi na miejsce, w którym się odbyły – była nim Korea Południowa. To właśnie w Pjongczangu znajduje się największy ośrodek sportów zimowych w kraju, a samo wydarzenie przejdzie do historii. To właśnie tutaj po raz pierwszy odbyły się olimpijskie rozgrywki w dyscyplinach takich jak curling par mieszanych czy drużynowa konkurencja w narciarstwie alpejskim. Dlatego wydarzenie to upamiętniła również numizmatyka. Czy i dlaczego warto zainwestować w przedmioty, które są z nią związane? (continue reading…)