ZŁOTE MONETY NA 50. ROCZNICĘ FLAGI KANADY

Klonowy liść kojarzony jest na całym świecie jako symbol Kanady. To zasługa flagi tego kraju, która w tym roku obchodzi okrągłą, 50. rocznicę oficjalnej prezentacji. Z tej okazji został wyemitowany drogocenny zestaw kolekcjonerskich złotych monet, które ozdobione są tym unikatowym elementem. Seria nosi nazwę „Liść klonowy 2015”, a jej limitacja na arenie międzynarodowej to zaledwie 600 zestawów.


Motyw liścia klonowego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie. Według niektórych badaczy był on uważany za symbol kraju już na początku XVIII wieku. W XIX w. zakorzenił się wystarczająco głęboko w świadomości, by pojawiać się w pieśniach patriotycznych. Do 1901 roku zdobił też wszystkie kanadyjskie monety.

W 1868 roku gałązka z trzema charakterystycznymi liśćmi weszła w skład godła prowincji Quebec i sąsiedniego Ontario, a stamtąd trafiła na Czerwoną Banderę – nieoficjalną kanadyjską flagę, powstałą na bazie sztandaru brytyjskiej marynarki handlowej. Klon, którego liście ukazane są na monetach, jest drzewem powszechnie występującym w strefie klimatu umiarkowanego. Rośnie w Europie, Ameryce Północnej oraz w Azji.  Znanych jest ponad 120 jego gatunków. Liście przyjmują różnorodne kształty, a ich kolory tworzą całą gamę od jasnej zieleni po ciemne odcienie czerwieni. W Kanadzie najbardziej popularna jest odmiana czerwona, która jesienią przyjmuje głębokie bordowo-czerwone zabarwienie. Drzewo jest również cennym materiałem wykorzystywanym do wytwarzania mebli oraz podłóg.

Złote monety z zestawu “Liść klonowy 2015” przedstawiają na rewersie liść klonu. Na każdej z monet liść ukazany jest w innej pozycji, co dodatkowo sprawia wrażenie, jakby był on unoszony przez wiatr. Awers monet zdobi wizerunek królowej Elżbiety II. Monety zostały wybite w czystym złocie próby 999/1000, w najwyższej jakości menniczej. Do przechowywania numizmatów służy elegancka szkatuła kolekcjonerska. Emitentem monet jest Kanada, która należy do Wspólnoty Narodów i uznaje brytyjską królową jako władcę. Dlatego też, mimo niezależnej polityki monetarnej, jej wizerunek znajduje się na monetach tego państwa.

Klon miał ogromne znaczenie zarówno dla rdzennych, jak i dla późniejszych mieszkańców Kanady. Indianie odkryli, że pień tego drzewa po nacięciu wydziela słodki sok. Po jego zagęszczeniu powstaje syrop, który stanowi produkt bardzo bogaty w węglowodany oraz sole mineralne. Syrop klonowy został spopularyzowany i rozsmakowały się w nim miliony ludzi na całym świecie.