Trzy medale uwieczniające najważniejsze polskie pieśni narodowe

Mimo zastosowania najdoskonalszych technik menniczych współczesne numizmaty nie byłyby dla kolekcjonerów tak bardzo atrakcyjne, gdyby nie motywy, które przedstawiają. Medale i monety powstają obecnie dla uczczenia wielkich postaci i wydarzeń, a także między innymi kultury lub przyrody danego kraju. Skoro numizmaty mogą przedstawiać inne dzieła sztuki, takie jak obrazy, dlaczego nie miałyby upamiętniać również doniosłych narodowych pieśni?

Co mogą przedstawiać srebrne i złote medale kolekcjonerskie?

Współczesne złote i srebrne monety w dużej mierze koncertują się na motywach ważnych z historycznego i narodowego punktu widzenia, czym charakteryzuje się polska numizmatyka. Dlatego dość często spotkamy złote medale z wizerunkiem Jana Pawła II, złote monety przedstawiające ojców niepodległości – Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, a także monety kolekcjonerskie z wydarzeniami historycznymi. Monety numizmatyczne upamiętniają również sukcesy polskich sportowców, gdyż zwycięzcy ze stadionów są w obecnych dość spokojnych czasach, bardziej popularni niż zwycięzcy generałowie.

Ciekawym przykładem tego trendu są trzy srebrne medale zaproponowane przez Skarbnicę Narodową, upamiętniające najważniejsze polskie pieśni – Mazurka Dąbrowskiego, Bogurodzicę i Rotę. Artystyczne wykonanie i najwyższa jakość mennicza – technika stempla lustrzanego – przypada do gustu kolekcjonerom. Numizmaty z czystego srebra 999/1000 zostały wzbogacone o zdobienia z czystego złota najwyższej próby. Na rewersie wszystkich medali znajdziemy polskie godło, cały zestaw został elegancko zapakowany w drewniane pudełko. Srebrne medale to limitowana edycja – jedynie 1000 sztuk na cały świat.

„Z ziemi włoskiej do Polski” – medal upamiętniający hymn

Mazurek Dąbrowskiego jest obecnie jako hymn najważniejszą polską narodową pieśnią, dlatego numizmatu z jego upamiętnieniem nie mogło zabraknąć w zaproponowanym przez emitenta zestawie. Na awersie medalu znajdziemy pozłacaną postać Jana Henryka Dąbrowskiego przedstawionego na tle rękopisu dzieła autorstwa Józefa Wybickiego. Środek awersu otoczony jest początkowymi słowami naszego hymnu.

Bogurodzica na srebrnym medalu

Upamiętnienia w czystym srebrze i złocie doczekała się także Bogurodzica – najstarsza polska pieśń religijna. Matka Boska odgrywa zresztą w naszej historii wyjątkową rolę, dlatego jej wizerunek z dzieciątkiem musiał znaleźć się na pozłacanej części awersu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że już w czasach późnego średniowiecza, pieśń pełniła funkcję polskiego hymnu narodowego. W otoku znajdują się oczywiście pierwsze słowa Bogurodzicy.

Srebrny medal z Rotą – polska numizmatyka niepodległościowa

Polska numizmatyka często odwołuje się do tradycji niepodległościowej, nic więc dziwnego, że trzeci medal należący do kolekcji upamiętnia Rotę. W centralny punkcie awersu w czystym złocie mieni się popiersie jej autorki – Marii Konopnickiej. Pierwsze słowa pieśni, która towarzyszyła między innymi żołnierzom w wojnie polsko-bolszewickiej, legionistom Piłsudskiego i uczestnikom powstań śląskich, znajdują się na otoku awersu tego niezwykłego medalu.