Srebrne monety dynastii Wazów

Oryginalne historyczne monety to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Są niezwykle cenione ze względu na swoją unikalność – w przypadku niektórych emisji zaledwie pojedyncze sztuki przetrwały próbę czasu. Ogromnym walorem monet sprzed lat jest także ich wartość edukacyjna – numizmaty są ważnym nośnikiem informacji o minionych epokach. W Skarbnicy Narodowej pojawił się zestaw srebrnych monet, który może przenieść kolekcjonera w czasy dynastii Wazów.

Srebrne monety ojca i syna

Na przełomie XVI i XVII wieku Wazowie byli najpotężniejszą dynastią rządzącą w Europie Środkowej i Północnej. Dynastia została założona przez Gustawa Wazę w 1523 roku, kiedy wstąpił na tron Szwecji. Polska gałąź dynastii wyodrębniła się w 1587 roku, kiedy wnuk Gustawa – Zygmunt III Waza został wybrany na króla Polski. Zyskał on przychylność polskiej szlachty dzięki swojemu częściowo polskiemu pochodzeniu – jego matką była Katarzyna Jagiellonka – oraz katolickiemu wyznaniu. Jego ojcem był Jan III Waza, który zasiadał panował w Szwecji w latach 1569-1592, a od 1556 roku również w Finlandii. Żoną Jana III była siostra Zygmunta I Starego, Katarzyna Jagiellonka. Dzięki tym polskim powiązaniom oraz przyjaznej polityki wobec Rzeczypospolitej, cieszył się sympatią wśród Polaków.  To właśnie ci dwaj władcy – ojciec i syn, król Szwecji i król Rzeczypospolitej – zostali upamiętnieni wyjątkowym zestawem oryginalnych srebrnych monet.

Srebrne monety ze Szwecji i Polski

Skarbnica Narodowa

Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

Szóstak Zygmunta III i ½ ore Jana III, wchodzące w skład zestawu, to doskonale zachowane egzemplarze historycznych srebrnych monet. Szóstak waży 4 gramy, a jego średnica wynosi około 26 milimetrów. Emisja pochodzi z Rzeczypospolitej Polskiej z lat 1623-1627. Na awersie srebrnej monety widnieje popiersie króla Zygmunta III Wazy widziane z profilu. Wokół wizerunku władcy znajduje się napis: SIGIS III D G REX POL M D L. (Zygmunt III z bożej łaski król Polski wielki książę Litwy). Na rewersie pokazane zaś zostały tarcze herbowe, datę emisji, a wokół niej inskrypcję: GROS ARGE SEX REG POL. (grosz srebrnych poszóstny Królestwa Polskiego). Srebrna moneta szwedzkiego króla ma nominał ½ ore, waży około 2 gramów i ma średnicę około 20 milimetrów. Numizmat pochodzi z emisji króla Szwecji z lat 1569-1592. Awers tej srebrnej monety przedstawia herb dynastii – Snopek Wazów. Po obu jego stronach znajdują się litery IR – królewski monogram. Wokół tych symboli widnieje inskrypcja: JOHANNES DEI GRATIA SVECIAE REX (Jan, z bożej łaski król Szwecji). Na rewersie uwieczniono herb Szwecji z datami emisji po bokach. Dookoła znajduje się inskrypcja: MONETA NOVE REG SVEC (moneta nowa Królestwa Szwecji).

Numizmatyka polska nośnikiem historii

W wielu prywatnych kolekcjach specjalne miejsce jest poświęcone monetom i medalom o szczególnej wartości historycznej. Kolekcjonerzy cenią zarówno okazy sprzed setek lat, jak i współczesne emisje upamiętniające ważne wydarzenia i bohaterów. W Skarbnicy Narodowej znajduje się wiele przykładów polskiej numizmatyki o historycznym wyrazie. Kolekcjonerzy znajdą tu na przykład replikę pierwszej polskiej monety – denara Mieszka I czy pierwszej polskiej złotej monety – florena Władysława Łokietka, a także wybity w dwóch rodzajach złota medal upamiętniający chrzest Polski. Miłośnicy oryginalnych emisji sprzed lat docenią natomiast zestaw kolekcjonerskich monet z czasów potopu szwedzkiego.

Zobacz więcej srebrnych monet: https://www.skarbnicanarodowa.pl/srebro/srebrne-monety

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt