Europejscy władcy w mundurach na złotych monetach

Skarbnica Narodowa prezentuje zestaw składający się z trzech monet: francuskiej monety Ludwika XVIII (20 franków), niemieckiej Wilhelma II (20 marek) i belgijskiej Alberta I (20 franków). Ta oryginalna i niepowtarzalna seria z pewnością uświetni już zgromadzony zbiór monet i medali. Warto dodać, że mennictwo XIX wieku to jeden z najważniejszych okresów w dziejach numizmatyki.

Skarbnica Narodowa europejscy władcy monety
Europejscy władcy w mundurach na złotych monetach

Francuska moneta z wizerunkiem Ludwika XVIII była bita od 1814 do 1815 roku. Awers przedstawia herb emitenta – trzy lilie. Niemiecki numizmat z wizerunkiem Wilhelma II na rewersie, emitowano w latach 1913-1915. Na awersie znajduje się herb emitenta – orzeł ukoronowany koroną cesarską, zwrócony głową w prawo (heraldycznie), z tarczą herbową Królestwa Prus na piersi, którą otacza łańcuch Orderu Orła Czarnego – najwyższego odznaczenia Prus i Domu Hohenzollernów. Belgijska złota moneta z wizerunkiem Alberta I na rewersie została wyemitowana w 1914 roku. Na awersie przedstawiono herb Belgii – wspięty lew w prawo, otoczony płaszczem heraldycznym zwieńczonym koroną, poniżej order Leopolda I.

Elementem wspólnym trzech monet z zestawu jest sposób przedstawienia władcy. Odbiega on w zdecydowany sposób od tego, jak ukazywano najwyższych przedstawicieli państwa na monetach średniowiecznych lub renesansowych.

Przede wszystkim brak jest typowych atrybutów władzy, takich jak korona, jabłko królewskie, czy też berło. Dwaj panujący ukazani są w uniformach wojskowych, zaś władca francuski w stroju cywilnym. Jest to ikonograficzne odzwierciedlenie ówczesnych realiów politycznych. Ubiór Ludwika XVIII zdecydowanie odbiega od uwypuklania majestatu władzy. Zupełnie inaczej wygląda sposób prezentacji na monetach z wizerunkami niemieckiego i belgijskiego władcy, wybitych niedługo przed I wojną światową. Obaj ukazani są w mundurach wojskowych, co podkreśla z jednej strony znaczenie armii w państwie, zaś z drugiej symbolicznie ukazuje władcę-obrońcę.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest