Certyfikaty autentyczności – o czym tak naprawdę świadczą?

Wśród wielu porad, które trafiają do początkujących numizmatyków, jedną z najważniejszych jest ta mówiąca o weryfikowaniu autentyczności nabywanych monet czy medali. Potwierdzeniem tego, czy dane srebrne monety czy złote medale są prawdziwe, bywają najczęściej specjalne certyfikaty. O czym świadczą i na jakiej podstawie są wydawane? Oto kilka informacji na ten temat.

Monety zaczęto podrabiać niedługo po tym, jak pojawiły się w obiegu.

Sposobem na to, aby uchronić się przed podróbkami jest nabycie numizmatów od zaufanych sprzedawców. Oni zazwyczaj są w stanie przedstawić nabywcy certyfikaty autentyczności.

Jakie informacje można znaleźć w certyfikatach autentyczności?

Certyfikaty autentyczności monet mogą być wystawiane przez:

  • mennice – a więc producentów, którzy wybijają konkretne monety i numizmaty, są pożądane zwłaszcza w przypadku monet kolekcjonerskich,
  • ekspertów z dziedziny numizmatyki, np. renomowane sklepy numizmatyczne – od nich możesz uzyskać certyfikat przede wszystkim na monety obiegowe sprzed lat czy wieków, które potwierdzają oryginalność.

Certyfikaty autentyczności dotyczące monet kolekcjonerskich najczęściej zawierają informacje o tym, która mennica wyprodukowała dany numizmat, z jakiego kruszcu został on wykonany (podana jest próba) oraz w którym roku nastąpiła produkcja. Taki certyfikat jest niezbędny np. wówczas, gdy zdecydujesz się po jakimś czasie odświeżyć swoją kolekcję i sprzedać posiadaną monetę.

Gdy zaś chodzi o certyfikaty wydawane po ekspertyzie, to najczęściej numizmatyk, przeprowadzając analizę określa:

  • typ i próbę kruszcu, z którego powstały badane srebrne medale lub monety,
  • czy są oryginalne,
  • jaki jest stan zachowania numizmatu – a więc to, czy nie został on w jakiś sposób uszkodzony mechanicznie, co obniża jego wartość kolekcjonerską.

Reasumując, certyfikat autentyczności dołączony do nabywanego numizmatu czy monety:

  • potwierdza, że jest to przedmiot oryginalny, a nie podróbka,
  • daje gwarancję, że kruszec, z którego artefakt powstał, ma odpowiednie parametry techniczne,
  • jest dodatkowym potwierdzeniem tego, że interesująca Cię moneta czy inny numizmat pochodzą ze sprawdzonego i legalnego źródła.

Warto więc zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca, u którego chcesz poszerzyć swoją kolekcję, zapewnia tę dodatkową dokumentację.