Złote monety

Różnica między medalem a monetą

Początkujący kolekcjonerzy nie zawsze dobrze znają wszystkie pojęcia związane z numizmatyką. W końcu bardzo często pasja zaczyna się od odziedziczenia kolekcji lub otrzymania podarunku, takiego jak srebrne monety, okolicznościowy medal lub inny numizmat. Jedną z bardziej istotnych kwestii na początku przygody z numizmatyką jest rozróżnienie monet i medali. Warto również dowiedzieć się, czym tak naprawdę są numizmaty i poznać wyjątki od powszechnie stosowanych w nazewnictwie zasad.

Monety a medale

Na początku rozróżnijmy zatem najważniejszą kwestię: Jaka jest w zasadzie różnica pomiędzy monetą a medalem? Monety zawsze stanowią oficjalny środek płatniczy na terenie kraju lub unii walutowej. Z tego względu ich emitentem podobnie jak w przypadku banknotów są banki centralne, w naszym kraju jest to Narodowy Bank Polski, odpowiedzialny oczywiście również za emisję banknotów. Bicie monet odbywa się w mennicach, które robią to wyłącznie na zamówienie wspomnianych banków centralnych posiadających takie uprawnienia. Dawniej emitowano przede wszystkim złote oraz srebrne monety, których wartość odzwierciedlała wartość kruszcu. Dziś monety mają swoje nominały, a co za tym idzie w większość przypadków wartość nominalna monety wykonanej ze znacznie mniej wartościowych stopów przekracza wartość surowca wykorzystanego do jej wyprodukowania. Jedynie w przypadku wyjątkowo niskich nominałów, takich jak 1 grosz nie jest to zawsze oczywiste.

Medale przeciętnej osobie kojarzą się z odznaczeniami oraz symbolicznymi nagrodami za wyniki sportowe. W numizmatyce to pojęcie jest jednak znacznie szersze. Na pierwszy rzut oka medale przypominają monety, jednak podstawowa różnica polega na tym, że nie posiadają one wartości nominalnej, a co za tym idzie nie pełnią funkcji środka płatniczego. Medale również powstają w mennicach, jednak zamawiają je nie tylko banki centralne. O tym jak bardzo cenne są medale decyduje przede wszystkim ich wartość kolekcjonerska. Poza tym medali nie wybija się i nie odlewa bez powodu. Zwykle upamiętniają one ważne wydarzenia i osoby.

Złote lub srebrne monety jako środek płatniczy?

Dawniej monety wybijano z cennych kruszców, podczas gdy dziś ich wartość polega na swego rodzaju umowie społecznej i gwarancji banku centralnego. Czy złote lub srebrne monety możemy wciąż znaleźć w obiegu? Raczej nie, chociaż zdarzają się wyjątki. Najbardziej znanym jest krugerrand – wykonany ze złota i pochodzący z Republiki Południowej Afryki. Oficjalnie funkcjonuje w RPA jako środek płatniczy, a jego wartość zależy od aktualnej wartości złota.

Czym są monety bulionowe?

W kontekście zainteresowania numizmatyką, warto pochylić się jeszcze nad pojęciem monet bulionowych. Najczęściej są one przedmiotem zainteresowania osób, które upatrują w ich zakupie możliwości zysku. Ich wartość kolekcjonerska schodzi na dalszy plan, ponieważ głównym wyznacznikiem ich wartości jest kruszec. Wielu kolekcjonerów ceni sobie jednak te nietypowe egzemplarze.

Możliwość komentowania Różnica między medalem a monetą została wyłączona more...

Złota moneta z alpejską kozicą

Naturalnym środowiskiem, w których żyją kozice północne, są wysokie góry. Wśród tej rasy można rozpoznać wiele odrębnych podgatunków. Jednym z nich jest kozica alpejska, która zamieszkuje stoki Alp. W ofercie Skarbnicy Narodowej znalazła się wyjątkowa złota moneta z wizerunkiem tego pięknego stworzenia. (continue reading…)

Możliwość komentowania Złota moneta z alpejską kozicą została wyłączona more...

Złota moneta na 100. rocznicę objawień fatimskich

Ilex to ostrokrzew, nad którym Matka Boska objawiła się trójce dzieci w mieście nieopodal Fatimy. Dokładnie trzynastego dnia miesiąca, między majem a październikiem 1917 roku, ukazywała się Łucji  de Jesus, Franciszkowi i Hiacyncie Marto, przekazując swoje orędzie nawołujące do konieczności nawracania i modlitwy o pokój. Skarbnica Narodowa na setną rocznicę postanowiła upamiętnić te wydarzenia na złotej monecie z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej. (continue reading…)

Możliwość komentowania Złota moneta na 100. rocznicę objawień fatimskich została wyłączona more...

Replika monety z Matką Boską uszlachetniona czystym złotem

Matka Boska Częstochowska to jeden z najważniejszych symboli Kościoła w Polsce. Obraz w typie wschodniej ikony od setek lat otoczony jest wyjątkowym kultem wiernych w kraju i poza jego granicami. W 1928 roku polski kolekcjoner, artysta i filantrop, Walery Amrogowicz, zaprojektował monetę z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Obecnie jest ona jednym z najbardziej poszukiwanych polskich numizmatów okresu międzywojennego. W Skarbnicy Narodowej można znaleźć uszlachetnioną czystym złotem replikę tej wyjątkowej monety.

(continue reading…)

Możliwość komentowania Replika monety z Matką Boską uszlachetniona czystym złotem została wyłączona more...

 • Witamy

  Na tym blogu znajdziecie wspaniałe kolekcje monet i medali z całego świata. Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolekcjonowania!!!

 • Październik 2018
  P W Ś C P S N
  « cze    
  1234567
  891011121314
  15161718192021
  22232425262728
  293031  
 • Złote monety

  Złoto od zawsze uważane za cenny kruszec działało przez lata na wyobraźnię ludzi na całym świecie. Złote monety dawniej stanowiły przede wszystkim środek płatniczy, z kolei egzemplarze emitowane współcześnie trafiają do zbiorów kolekcjonerskich na całym świecie. Pasjonaci łączą swoje zainteresowanie numizmatyką z innymi dziedzinami, w tym przede wszystkim historią, gromadząc okolicznościowe złote monety. W zbiorach kolekcjonerskich i na rynku znajdziemy numizmaty wybite przez mennice z całego świata, nierzadko pochodzące z mocno limitowanych emisji.

  Kolekcjonerskie złote monety jako upamiętnienie i świadectwo historii
  Historia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Podobnie jak złote monety i całe kolekcje numizmatyczne. Nie może więc dziwić, że współczesne złote monety bardzo często nawiązują do historii. W naszym kraju popularnością cieszą się monety wykonane z tego cennego kruszcu upamiętniające wielkich Polaków i ważne wydarzenia oraz postacie z historii Polski i świata. Dzięki nim pamięć o zwycięstwach, wojnach, bohaterach i przywódcach utrwala się jeszcze mocniej w naszej świadomości.

  Złote monety z mennic całego świata
  Wśród wielu kolekcjonerów zainteresowaniem cieszą się monety pochodzące z całego świata – zarówno wybite w znanych i cenionych mennicach, choćby w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, jak i numizmaty pochodzące z dalekich i niewielkich krajów – prawdziwe „białe kruki” w każdej kolekcji. Złote monety nawiązują obecnie do rozmaitych motywów – w tym przyrody, kultury, architektury czy sportu. Wielu pasjonatów numizmatyki łączy w ten sposób swoją pasję z innymi zainteresowaniami, nie tylko historią. Dużym zainteresowaniem cieszą się także wybijane przez cenione mennice złote monety jubileuszowe.

  Złote monety o symbolice religijnej
  Dla wielu Polaków szczególną rolę odgrywają złote monety o tematyce religijnej. Wśród tych często niewielkich emisji znajdziemy egzemplarze z wizerunkami świętych kościoła czy Jezusa Chrystusa. Kolejną grupę stanowią złote monety okolicznościowe emitowane z okazji najważniejszych świąt, przede wszystkim Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
 • Copyright © 1996-2010 Monety międzynarodowe. All rights reserved.
  iDream theme by Templates Next | Powered by WordPress