Złote monety

Ząbkowane, karbowane… dlaczego dawniej nacinało się monety?

Technologia bicia monet nieustannie się zmienia. Kiedyś fałszerstwa zdarzały się o wiele częściej – w celu wykluczenia sfałszowanych monet z obiegu zaczęto nacinać ich  ranty.

(continue reading…)

Możliwość komentowania Ząbkowane, karbowane… dlaczego dawniej nacinało się monety? została wyłączona more...

Monety w kształcie czaszek – małe dzieła sztuki

Numizmatyka to wyjątkowa pasja, która skupia uwagę coraz większej rzeszy ludzi. Złote medale czy srebrne medale i monety z motywami religijnymi wśród wielu kolekcjonerów zajmują specjalne miejsce. Nie może wśród nich zabraknąć również symbolu śmierci, czyli czaszki. Dzięki wyjątkowej precyzji i kunsztowi wykonania możemy mówić o prawdziwym dziele sztuki.

(continue reading…)

Możliwość komentowania Monety w kształcie czaszek – małe dzieła sztuki została wyłączona more...

Filmy na YouTube pokazujące numizmaty. Dlaczego warto obejrzeć je przed zakupem?

Media społecznościowe są coraz mocniej obecne w naszym codziennym życiu. Służą nie tylko do komunikacji, ale coraz częściej załatwiania spraw i obowiązków, a także dokonywania zakupów. Te zresztą coraz mocniej przenoszą się do sieci, a trend dotyczy także uzupełniania kolekcji numizmatycznych poprzez zakup kolejnych egzemplarzy. Nawet wartościowe złote medale i inne numizmaty z cennych kruszców coraz częściej kupujemy przez internet. Dlatego warto poznać je znacznie lepiej niż wyłącznie ze zdjęcia. W tym pomocne mogą okazać się filmy na YouTube ukazujące numizmaty. (continue reading…)

Możliwość komentowania Filmy na YouTube pokazujące numizmaty. Dlaczego warto obejrzeć je przed zakupem? została wyłączona more...

Monety lokalne. Przegląd najciekawszych projektów związanych z miastami Polski

Choć monety, zasadniczo, były uniwersalnym środkiem płatniczym, obowiązującym na terenie całego kraju, bito je również lokalnie. Przykładów w historii można znaleźć wiele, zarówno gdy chodzi o monety obiegowe, jak i monety kolekcjonerskie. Interesuje Cię numizmatyka właśnie w tej odsłonie? Oto kilka inspiracji dotyczących projektów związanych z miastami Polski.

(continue reading…)

Możliwość komentowania Monety lokalne. Przegląd najciekawszych projektów związanych z miastami Polski została wyłączona more...

Monety o nietypowych kształtach. Zobacz, jak wyglądały pieniądze zanim mincerze spopularyzowali okrąg!

Słyszysz „srebrne monety” i od razu w umyśle pojawia Ci się obraz srebrzystego krążka? Nie ma w tym nic dziwnego. Niemal od początku historii metalowe pieniądze były okrągłe. Jak jednak pokazują wykopaliska archeologiczne, w wielu przypadkach przybierały one także inne kształty. Zastanawiasz się, jakie? Zobacz, jakie tajemnice kryje numizmatyka!

(continue reading…)

Możliwość komentowania Monety o nietypowych kształtach. Zobacz, jak wyglądały pieniądze zanim mincerze spopularyzowali okrąg! została wyłączona more...

Nieoczywista historia. Dlaczego na monetach widnieją wizerunki władców?

Gdy spojrzeć na rozmaite srebrne i złote monety, a także te bite z innych kruszców na przestrzeni dziejów, łatwo zauważyć ich cechę wspólną: na wielu z nich pojawia się wizerunek jakiegoś władcy. Zastanawiasz się, dlaczego? Wbrew pozorom, zabieg ten miał na celu znacznie więcej niż tylko odróżnienie od siebie poszczególnych numizmatów. Zobacz, czemu z niego korzystano.

(continue reading…)

Możliwość komentowania Nieoczywista historia. Dlaczego na monetach widnieją wizerunki władców? została wyłączona more...

Czy warto ubezpieczać zbiory monet?

Numizmatyka jest pasją, która pochłania coraz szersze grono osób. Nie może to dziwić – historia pieniądza jest pasjonująca, a obecne na rynku monety kolekcjonerskie i historyczne urzekają swoim kunsztem artystycznym. Jeśli i Ty należysz do grona fanów numizmatów, możesz zastanawiać się, jak zabezpieczyć zbiór monet. Czy ubezpieczenie kolekcji to dobre rozwiązanie?

(continue reading…)

Możliwość komentowania Czy warto ubezpieczać zbiory monet? została wyłączona more...

Czy każda moneta jest numizmatem?

Monety, medale, numizmaty – tych terminów często używa się zamiennie. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście każdy metalowy krążek wybity w mennicy jest numizmatem? Okazuje się, że te kategorie, choć zazębiają się, nie są ze sobą tożsame. Jaka zatem jest różnica? Oto najważniejsze informacje. (continue reading…)

Możliwość komentowania Czy każda moneta jest numizmatem? została wyłączona more...

Czy warto kupować numizmaty „z promocji”?

Osoby interesujące się numizmatyką nieustannie poszukują nowych monet oraz medali do swoich kolekcji. Nie ma się czemu dziwić – to pasja, która może pochłonąć bez reszty. Za każdym egzemplarzem, który trafia do zbiorów, kryje się bowiem wyjątkowa historia. Pytanie jednak, czy przy poszukiwaniu nowych numizmatów do kolekcji, warto kupować te na promocji? (continue reading…)

Możliwość komentowania Czy warto kupować numizmaty „z promocji”? została wyłączona more...

Pamiątki po Igrzyskach Olimpijskich Pjongczang 2018 – dlaczego warto je kupić?

Igrzyska Olimpijskie Pjongczang 2018 były pod wieloma względami wyjątkowe. Przede wszystkim z uwagi na miejsce, w którym się odbyły – była nim Korea Południowa. To właśnie w Pjongczangu znajduje się największy ośrodek sportów zimowych w kraju, a samo wydarzenie przejdzie do historii. To właśnie tutaj po raz pierwszy odbyły się olimpijskie rozgrywki w dyscyplinach takich jak curling par mieszanych czy drużynowa konkurencja w narciarstwie alpejskim.  Dlatego wydarzenie to upamiętniła również numizmatyka. Czy i dlaczego warto zainwestować w przedmioty, które są z nią związane? (continue reading…)

Możliwość komentowania Pamiątki po Igrzyskach Olimpijskich Pjongczang 2018 – dlaczego warto je kupić? została wyłączona more...

 • Witamy

  Na tym blogu znajdziecie wspaniałe kolekcje monet i medali z całego świata. Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolekcjonowania!!!

 • Grudzień 2019
  P W Ś C P S N
  « wrz    
   1
  2345678
  9101112131415
  16171819202122
  23242526272829
  3031  
 • Złote monety

  Złoto od zawsze uważane za cenny kruszec działało przez lata na wyobraźnię ludzi na całym świecie. Złote monety dawniej stanowiły przede wszystkim środek płatniczy, z kolei egzemplarze emitowane współcześnie trafiają do zbiorów kolekcjonerskich na całym świecie. Pasjonaci łączą swoje zainteresowanie numizmatyką z innymi dziedzinami, w tym przede wszystkim historią, gromadząc okolicznościowe złote monety. W zbiorach kolekcjonerskich i na rynku znajdziemy numizmaty wybite przez mennice z całego świata, nierzadko pochodzące z mocno limitowanych emisji.

  Kolekcjonerskie złote monety jako upamiętnienie i świadectwo historii
  Historia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Podobnie jak złote monety i całe kolekcje numizmatyczne. Nie może więc dziwić, że współczesne złote monety bardzo często nawiązują do historii. W naszym kraju popularnością cieszą się monety wykonane z tego cennego kruszcu upamiętniające wielkich Polaków i ważne wydarzenia oraz postacie z historii Polski i świata. Dzięki nim pamięć o zwycięstwach, wojnach, bohaterach i przywódcach utrwala się jeszcze mocniej w naszej świadomości.

  Złote monety z mennic całego świata
  Wśród wielu kolekcjonerów zainteresowaniem cieszą się monety pochodzące z całego świata – zarówno wybite w znanych i cenionych mennicach, choćby w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, jak i numizmaty pochodzące z dalekich i niewielkich krajów – prawdziwe „białe kruki” w każdej kolekcji. Złote monety nawiązują obecnie do rozmaitych motywów – w tym przyrody, kultury, architektury czy sportu. Wielu pasjonatów numizmatyki łączy w ten sposób swoją pasję z innymi zainteresowaniami, nie tylko historią. Dużym zainteresowaniem cieszą się także wybijane przez cenione mennice złote monety jubileuszowe.

  Złote monety o symbolice religijnej
  Dla wielu Polaków szczególną rolę odgrywają złote monety o tematyce religijnej. Wśród tych często niewielkich emisji znajdziemy egzemplarze z wizerunkami świętych kościoła czy Jezusa Chrystusa. Kolejną grupę stanowią złote monety okolicznościowe emitowane z okazji najważniejszych świąt, przede wszystkim Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
 • Copyright © 1996-2010 Monety międzynarodowe. All rights reserved.
  iDream theme by Templates Next | Powered by WordPress