Złote monety

Gdzie szukać okazji, czyli jak kupować monety „z przeceny”

Numizmatyka to hobby, które potrafi pochłaniać bez reszty. Wielu kolekcjonerów spędza całe godziny na poszukiwaniu okazji, by kupić złote medale, srebrne monety i inne atrakcyjne numizmaty w promocyjnej cenie. Okazji jest wbrew pozorom bardzo wiele, ale by zrobić dobry interes i stosunkowo tanim kosztem powiększyć swój zbiór o atrakcyjne egzemplarze, potrzebna jest wiedza, cierpliwość i zaangażowanie.

Aukcje internetowe i stacjonarne

Polska numizmatyka przeżywa rozkwit, który z pewnością spotęgował internet. Wiele numizmatów kupujemy obecnie przez sieć, ale wciąż istnieją także stacjonarne giełdy i aukcje. Chociaż zazwyczaj cena sprzedawanych egzemplarzy nie jest przypadkowa i wynika z ich wartości rynkowej, zdarzają się promocję. By jednak taką znaleźć warto śledzić na bieżąco portale aukcyjne, jak również numizmatyczne aukcje internetowe. Szczęścia można też poszukać zagranicą, zwłaszcza gdy „polujemy” na numizmaty z całego świata. W ten sposób zyskujemy dostęp do egzemplarzy mało popularnych w naszym kraju.

Złote monety, srebrne medale i nie tylko na targowiskach i w antykwariatach

Pasjonaci numizmatyki, którzy poświęcają wiele czasu na powiększanie swojej kolekcji, dobrze orientują się, w jakich miejscach w swoim mieście można natknąć się na ciekawe egzemplarze. Przodują wśród nich między innymi targowiska, jak i przeróżne targi staroci. Taka metoda zakupu numizmatów jest jednak odpowiednia przede wszystkim dla doświadczonych kolekcjonerów, którzy nie dadzą się oszukać. W przeciwnym razie zawsze istnieje szansa na zakup falsyfikatu lub zwyczajne przepłacenie za monetę, która wedle ceny rynkowej jest znacznie tańsza. Jednak mechanizm działa w obie strony. Również niektórzy sprzedający nie do końca zdają sobie sprawę z wartości kolekcjonerskiej posiadanych numizmatów. Niekiedy w promocyjnej cenie możemy więc w takich miejscach nabyć ciekawy egzemplarz a nawet cały album.

Lombardy

Okazja do nabycia monet może nadarzyć się w lombardzie. Co prawda numizmaty nie trafiają tam często i regularnie, a osoby je sprzedające powinny orientować się w ich wartości, ale nie jest to regułą. Niekiedy lombardowi może zależeć na szybkim zbyciu numizmatów, które są wówczas dostępne w niższej cenie.

Monety kolekcjonerskie w ramach wymiany zamiast kupowania

Jeśli nie mamy okazji do nabycia interesującej nas monety, warto spotykać się z innymi kolekcjonerami. Dzięki wymianie informacji może otworzyć się przed nami możliwość wymiany posiadanego numizmatu na inny egzemplarz. Wartość kolekcjonerska nie zawsze pokrywa się z rynkową, a niekiedy wejście w posiadanie jednej brakującej monety oznacza uzbieranie pełnej kolekcji, co ucieszy każdego pasjonata numizmatyki.

Możliwość komentowania Gdzie szukać okazji, czyli jak kupować monety „z przeceny” została wyłączona more...

Niebanalne pomysły na prezent dla osoby, która zbiera monety i medale

Dostępność numizmatów i wszelkich akcesoriów stwarza okazję do zakupu prezentów, z których ucieszy się każdy numizmatyk. Nie tylko monety kolekcjonerskie są dobrym pomysłem na podarunek, ale również dodatki, dzięki którym pasjonat uatrakcyjni swoje zbiory. Złote monety czy srebrne medale są ryzykownym prezentem, jeżeli nie znamy się na numizmatyce. Co kupić kolekcjonerowi?

Grawerowana kaseta na monety kolekcjonerskie

Kaseta jest zawsze dobrym pomysłem na prezent dla kolekcjonera. Każdy numizmatyk z pewnością posiada kasetę na monety, jednak warto sprawić bliskiej osobie niebanalny i wyjątkowy prezent ozdabiając kasetę grawerem. Z pewnością będzie to sentymentalna i jedyna w swoim rodzaju pamiątka. W zależności od budżetu możemy wybrać ręcznie wykonaną kasetę z najwyższej jakości drewna lub skóry.

Lupa lub mikroskop

Co jakiś czas warto wymieniać stare akcesoria na nowe i bardziej eleganckie. Na pewno nasz numizmatyk posiada lupę, jednak jest tak wiele rodzajów szkiełek powiększających, że jest w czym wybierać. Dobrym pomysłem na prezent jest bardzo praktyczna lupa czołowa z podświetleniem, która uwalnia ręce podczas oglądania numizmatów. Można również zdecydować się na lupę zegarmistrzowską z bardzo dużym powiększeniem np. x30. Natomiast mikroskop to rozwiązanie dla wymagających. Pomaga pod powiększeniem dostrzec nawet najmniejsze ryski i detale. Można uzyskać powiększenie nawet do 100x.

Elegancki kuferek

Aby przechowywać monety w dobrych warunkach niezbędny jest oczywiście kuferek. Aby chronić swoje eksponaty można wybrać wersję z kluczykiem. Jak w przypadku kasety można wygrawerować na kuferku sentencję lub inicjały.

Kubek tematyczny

Każdy numizmatyk specjalizuje się w danej tematyce i zbiera złote medale czy srebrne monety z danego okresu historycznego lub z wielkimi postaciami. Warto poszukać w internecie lub sklepach numizmatycznych wyjątkowego kubka nawiązującego do wybranej tematyki. Można również zlecić własny nadruk np. dobre zdjęcie rzadkiej monety, którą posiada numizmatyk.

Voucher do sklepu numizmatycznego

Dobrym i praktycznym pomysłem na prezent dla numizmatyka jest voucher do sklepu internetowego. Polska numizmatyka jest obszarem, w którym specjalizuje się duża część kolekcjonerów. Warto wybrać e-sklep, który posiada bogaty asortyment w danej tematyce – zarówno monety, jak i akcesoria.  Wówczas bliska nam osoba będzie mogła samodzielnie wybrać niezbędne dodatki do przechowywania okazów.

Obraz upamiętniający wydarzenia

Zgodnie z obszarem zainteresowań kolekcjonera można wybrać reprodukcję wielkiego malarza (Kossaka, Smuglewicza, Matejki). Bardziej ekskluzywnym prezentem będzie również obraz na wielkim zestawie monet z czystego srebra, umieszczony na akrylowej witrynie.

Możliwość komentowania Niebanalne pomysły na prezent dla osoby, która zbiera monety i medale została wyłączona more...

Czy warto kolekcjonować monety z PRL-u?

Polska Republika Ludowa zakończyła swój żywot niecałe 30 lat temu, jednak dla wielu zwłaszcza początkujących numizmatyków stanowi dość odległą historię znaną z książek i opowieści. Monety kolekcjonerskie i obiegowe z czasów PRL cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Niektórzy kolekcjonerzy szczególnie cenią złote medale, srebrne medale, złote monety i srebrne monety, o których wartości stanowi także kruszec. Inni wybierają monety historyczne, a numizmaty z okresu Polski ludowej są dla nich coraz bardziej atrakcyjne.

Monety i banknoty obiegowe z PRL

Monety i banknoty, które w okresie PRL standardowo znajdowały się w obiegu wciąż są dość szeroko dostępne, dlatego raczej nietrudno znaleźć dobrze zachowane egzemplarze, szczególnie w przypadku niższych nominałów. Z drugiej strony ich zebranie może stanowić ciekawe wyzwanie dla początkującego kolekcjonera. Zacząć możemy na przykład od zbioru banknotów używanych w latach 1975-1996. Ostatni banknot wyemitowany w PRL to 200 tys. złotych z godłem tego państwa, który utrzymał się w obiegu dość krótko, ponieważ był pozbawiony zabezpieczeń, a państwo przestało istnieć, podobnie jak godło. W latach 90-ych powstały jeszcze trzy banknoty o nominałach 500 000 zł, 1 000 000 zł oraz 2 000 000 zł. Szeroko dostępne i tanie są także monety z okresu PRL.

Monety kolekcjonerskie z okresu PRL

Polska numizmatyka wydawała w okresie PRL także monety kolekcjonerskie, przedstawiające historyczne postacie, budynki i wydarzenia. Niektóre egzemplarze są obecnie dość rzadkie, więc stworzenie takiej kolekcji to już znacznie poważniejsze wyzwanie. Część z nich została wybita ze srebra. Kolekcjonerze często podchodzą do momentu z tego okresu rocznikowo kompletując wszystkie numizmaty wybite w jednym roku. To dobry sposób na rozpoczęcie przygody z monetami z okresu PRL. Na aukcjach internetowych możliwe jest nabycie zarówno całych roczników, jak i pojedynczych, szczególnie rzadkich egzemplarzy.

Wyzwania kolekcjonerskie

Kolekcjonerzy monet z okresu PRL stoją przed wieloma wyzwaniami. Przede wszystkim stworzenie ciekawego zbioru raczej nie będzie możliwe bez pomocy katalogu monet PRL oraz zaawansowanej wiedzy historycznej. Pamiętajmy jednak, że numizmatyka jest przecież nauką pomocniczą historii, a wiele osób łączy pasję do obu tych dziedzin. W jaki sposób do kolekcjonowania monet z okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej mogą podejść bardziej doświadczeni kolekcjonerzy monet? Niektóre egzemplarze z tej epoki są dość rzadkie, a ich znalezienie i nabycie potrafi być nie lada wyzwaniem. O wartości kolekcjonerskiej monet, nie tylko pochodzących z czasów PRL, decyduje oczywiście ich stan. O ile część egzemplarzy to monety szeroko dostępne, niekiedy dość trudno znaleźć te monety w doskonałym stanie, pozbawione śladów użytkowania, nalotu i innych wad. Najbardziej ceniony będzie oczywiście stan menniczy. Cenione przez kolekcjonerów są także stosunkowo rzadkie monety pochodzące z samego początku PRL. W ten sposób nawet kolekcjonując monety z niezbyt odległej epoki mamy szansę stworzyć bardzo interesujący zbiór.

Możliwość komentowania Czy warto kolekcjonować monety z PRL-u? została wyłączona more...

Monety w średniowieczu – czym różniły się od tych, które znamy dzisiaj?

Obecnie w polskiej numizmatyce w dużych ilościach pojawiają się złote medale, srebrne medale i monety kolekcjonerskie bardzo wysokiej jakości, wykonane nowoczesnymi technikami menniczymi. Z kolei w epoce średniowiecza monety służyły przede wszystkim do wymiany handlowej, chociaż miały również swoje znaczenie polityczne. Czym średniowieczne monety różniły się od współczesnych monet znajdujących się w obiegu, a także monet kolekcjonerskich? Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć przedstawiając pokrótce dzieje polskiej numizmatyki w średniowieczu.

Zanim powstała polska numizmatyka

O pierwszej polskiej monecie wiadomo niewiele. Większość informacji to domysły badaczy, niepotwierdzone twardymi dowodami. Nie oznacza to jednak, że w Polsce za czasów Mieszka I monety nie funkcjonowały w obiegu. Zresztą najlepszym na to dowodem są znaleziska dokonywane regularnie na wykopaliskach. Podobnie jak dziś Polska jest krajem tranzytowym, podobną rolę nasze ziemie odgrywały już w średniowieczu.  Przede wszystkim przebiegał przez nie bursztynowy szlak, dlatego miejscowa ludność prowadziła wymianę handlową z kupcami z niemal całego kontynentu. Płacono między innymi monetami rzymskimi, greckimi, arabskimi, a nawet celtyckimi. Główna różnica wobec czasów współczesnych polega na tym, że w owych czasach po prostu nie istniała polityka monetarna.

Monety Bolesława Chrobrego

Ta zaś stała się zainteresowaniem pierwszego króla Polski Władysława Chrobrego, który wybijał już swoje monety w XI wieku. Były to denary, których rolą oprócz wprowadzenia w państwie jednolitego środka płatniczego była legitymizacja władcy, a później króla. Zresztą na ówczesnych denarach napis Bolesław Król Polski pojawił się jeszcze przed koronacją. Różnica wobec współczesnych monet polegała na tym, że srebrne monety Chrobrego produkowano dość prymitywnymi metodami wycinając krążki z blachy nożycami, a srebro sklepywano przy pomocy kowadła.

Czasy brakteatów

Po rządach pierwszych Piastów nastąpiło rozbicie dzielnicowe. W tych czasach na ziemiach polskich wybijano przede wszystkim brakteaty, czyli monety bite na bardzo cienkiej blaszce tylko jednym stemplem. W efekcie takiego bicia na jednej stronie powstawał wówczas wypukły pozytyw, na drugiej natomiast wklęsły negatyw tego samego obrazu. Różnicą wobec współczesnych monet było właśnie wybijanie jednostronne które powodowało, że awers stanowił negatyw rewersu.

Grosze i denary – reforma Kazimierza Wielkiego

Prawdziwą reformę monetarną przeprowadził król Kazimierz Wielki. Wcześniej na terenie państwa w obiegu znajdowały się przede wszystkim czeskie grosze. Ostatni władca z dynastii Piastów postanowił wprowadzić do niego srebrne monety – grosze krakowskie, które stanowiły wielokrotność denarów. W odróżnieniu od obecnych monet, ówczesne były wykonane ze srebra, dziś zaś z oczywistych względów stosujemy znacznie tańsze stopy. Te monety obowiązywały także przez większość rządów dynastii Jagiellonów. W późniejszych wiekach pojawiły się w obiegu także złote monety – dukaty.

Możliwość komentowania Monety w średniowieczu – czym różniły się od tych, które znamy dzisiaj? została wyłączona more...

Różnica między medalem a monetą

Początkujący kolekcjonerzy nie zawsze dobrze znają wszystkie pojęcia związane z numizmatyką. W końcu bardzo często pasja zaczyna się od odziedziczenia kolekcji lub otrzymania podarunku, takiego jak srebrne monety, okolicznościowy medal lub inny numizmat. Jedną z bardziej istotnych kwestii na początku przygody z numizmatyką jest rozróżnienie monet i medali. Warto również dowiedzieć się, czym tak naprawdę są numizmaty i poznać wyjątki od powszechnie stosowanych w nazewnictwie zasad.

Monety a medale

Na początku rozróżnijmy zatem najważniejszą kwestię: Jaka jest w zasadzie różnica pomiędzy monetą a medalem? Monety zawsze stanowią oficjalny środek płatniczy na terenie kraju lub unii walutowej. Z tego względu ich emitentem podobnie jak w przypadku banknotów są banki centralne, w naszym kraju jest to Narodowy Bank Polski, odpowiedzialny oczywiście również za emisję banknotów. Bicie monet odbywa się w mennicach, które robią to wyłącznie na zamówienie wspomnianych banków centralnych posiadających takie uprawnienia. Dawniej emitowano przede wszystkim złote oraz srebrne monety, których wartość odzwierciedlała wartość kruszcu. Dziś monety mają swoje nominały, a co za tym idzie w większość przypadków wartość nominalna monety wykonanej ze znacznie mniej wartościowych stopów przekracza wartość surowca wykorzystanego do jej wyprodukowania. Jedynie w przypadku wyjątkowo niskich nominałów, takich jak 1 grosz nie jest to zawsze oczywiste.

Medale przeciętnej osobie kojarzą się z odznaczeniami oraz symbolicznymi nagrodami za wyniki sportowe. W numizmatyce to pojęcie jest jednak znacznie szersze. Na pierwszy rzut oka medale przypominają monety, jednak podstawowa różnica polega na tym, że nie posiadają one wartości nominalnej, a co za tym idzie nie pełnią funkcji środka płatniczego. Medale również powstają w mennicach, jednak zamawiają je nie tylko banki centralne. O tym jak bardzo cenne są medale decyduje przede wszystkim ich wartość kolekcjonerska. Poza tym medali nie wybija się i nie odlewa bez powodu. Zwykle upamiętniają one ważne wydarzenia i osoby.

Złote lub srebrne monety jako środek płatniczy?

Dawniej monety wybijano z cennych kruszców, podczas gdy dziś ich wartość polega na swego rodzaju umowie społecznej i gwarancji banku centralnego. Czy złote lub srebrne monety możemy wciąż znaleźć w obiegu? Raczej nie, chociaż zdarzają się wyjątki. Najbardziej znanym jest krugerrand – wykonany ze złota i pochodzący z Republiki Południowej Afryki. Oficjalnie funkcjonuje w RPA jako środek płatniczy, a jego wartość zależy od aktualnej wartości złota.

Czym są monety bulionowe?

W kontekście zainteresowania numizmatyką, warto pochylić się jeszcze nad pojęciem monet bulionowych. Najczęściej są one przedmiotem zainteresowania osób, które upatrują w ich zakupie możliwości zysku. Ich wartość kolekcjonerska schodzi na dalszy plan, ponieważ głównym wyznacznikiem ich wartości jest kruszec. Wielu kolekcjonerów ceni sobie jednak te nietypowe egzemplarze.

Możliwość komentowania Różnica między medalem a monetą została wyłączona more...

Złota moneta z alpejską kozicą

Naturalnym środowiskiem, w których żyją kozice północne, są wysokie góry. Wśród tej rasy można rozpoznać wiele odrębnych podgatunków. Jednym z nich jest kozica alpejska, która zamieszkuje stoki Alp. W ofercie Skarbnicy Narodowej znalazła się wyjątkowa złota moneta z wizerunkiem tego pięknego stworzenia. (continue reading…)

Możliwość komentowania Złota moneta z alpejską kozicą została wyłączona more...

Złota moneta na 100. rocznicę objawień fatimskich

Ilex to ostrokrzew, nad którym Matka Boska objawiła się trójce dzieci w mieście nieopodal Fatimy. Dokładnie trzynastego dnia miesiąca, między majem a październikiem 1917 roku, ukazywała się Łucji  de Jesus, Franciszkowi i Hiacyncie Marto, przekazując swoje orędzie nawołujące do konieczności nawracania i modlitwy o pokój. Skarbnica Narodowa na setną rocznicę postanowiła upamiętnić te wydarzenia na złotej monecie z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej. (continue reading…)

Możliwość komentowania Złota moneta na 100. rocznicę objawień fatimskich została wyłączona more...

Replika monety z Matką Boską uszlachetniona czystym złotem

Matka Boska Częstochowska to jeden z najważniejszych symboli Kościoła w Polsce. Obraz w typie wschodniej ikony od setek lat otoczony jest wyjątkowym kultem wiernych w kraju i poza jego granicami. W 1928 roku polski kolekcjoner, artysta i filantrop, Walery Amrogowicz, zaprojektował monetę z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z Dzieciątkiem Jezus na rękach. Obecnie jest ona jednym z najbardziej poszukiwanych polskich numizmatów okresu międzywojennego. W Skarbnicy Narodowej można znaleźć uszlachetnioną czystym złotem replikę tej wyjątkowej monety.

(continue reading…)

Możliwość komentowania Replika monety z Matką Boską uszlachetniona czystym złotem została wyłączona more...

 • Witamy

  Na tym blogu znajdziecie wspaniałe kolekcje monet i medali z całego świata. Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolekcjonowania!!!

 • Grudzień 2018
  P W Ś C P S N
  « lis    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31  
 • Złote monety

  Złoto od zawsze uważane za cenny kruszec działało przez lata na wyobraźnię ludzi na całym świecie. Złote monety dawniej stanowiły przede wszystkim środek płatniczy, z kolei egzemplarze emitowane współcześnie trafiają do zbiorów kolekcjonerskich na całym świecie. Pasjonaci łączą swoje zainteresowanie numizmatyką z innymi dziedzinami, w tym przede wszystkim historią, gromadząc okolicznościowe złote monety. W zbiorach kolekcjonerskich i na rynku znajdziemy numizmaty wybite przez mennice z całego świata, nierzadko pochodzące z mocno limitowanych emisji.

  Kolekcjonerskie złote monety jako upamiętnienie i świadectwo historii
  Historia jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Podobnie jak złote monety i całe kolekcje numizmatyczne. Nie może więc dziwić, że współczesne złote monety bardzo często nawiązują do historii. W naszym kraju popularnością cieszą się monety wykonane z tego cennego kruszcu upamiętniające wielkich Polaków i ważne wydarzenia oraz postacie z historii Polski i świata. Dzięki nim pamięć o zwycięstwach, wojnach, bohaterach i przywódcach utrwala się jeszcze mocniej w naszej świadomości.

  Złote monety z mennic całego świata
  Wśród wielu kolekcjonerów zainteresowaniem cieszą się monety pochodzące z całego świata – zarówno wybite w znanych i cenionych mennicach, choćby w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, jak i numizmaty pochodzące z dalekich i niewielkich krajów – prawdziwe „białe kruki” w każdej kolekcji. Złote monety nawiązują obecnie do rozmaitych motywów – w tym przyrody, kultury, architektury czy sportu. Wielu pasjonatów numizmatyki łączy w ten sposób swoją pasję z innymi zainteresowaniami, nie tylko historią. Dużym zainteresowaniem cieszą się także wybijane przez cenione mennice złote monety jubileuszowe.

  Złote monety o symbolice religijnej
  Dla wielu Polaków szczególną rolę odgrywają złote monety o tematyce religijnej. Wśród tych często niewielkich emisji znajdziemy egzemplarze z wizerunkami świętych kościoła czy Jezusa Chrystusa. Kolejną grupę stanowią złote monety okolicznościowe emitowane z okazji najważniejszych świąt, przede wszystkim Bożego Narodzenia i Wielkanocy.
 • Copyright © 1996-2010 Monety międzynarodowe. All rights reserved.
  iDream theme by Templates Next | Powered by WordPress