Złote medale

Różnica między medalem a monetą

Początkujący kolekcjonerzy nie zawsze dobrze znają wszystkie pojęcia związane z numizmatyką. W końcu bardzo często pasja zaczyna się od odziedziczenia kolekcji lub otrzymania podarunku, takiego jak srebrne monety, okolicznościowy medal lub inny numizmat. Jedną z bardziej istotnych kwestii na początku przygody z numizmatyką jest rozróżnienie monet i medali. Warto również dowiedzieć się, czym tak naprawdę są numizmaty i poznać wyjątki od powszechnie stosowanych w nazewnictwie zasad.

Monety a medale

Na początku rozróżnijmy zatem najważniejszą kwestię: Jaka jest w zasadzie różnica pomiędzy monetą a medalem? Monety zawsze stanowią oficjalny środek płatniczy na terenie kraju lub unii walutowej. Z tego względu ich emitentem podobnie jak w przypadku banknotów są banki centralne, w naszym kraju jest to Narodowy Bank Polski, odpowiedzialny oczywiście również za emisję banknotów. Bicie monet odbywa się w mennicach, które robią to wyłącznie na zamówienie wspomnianych banków centralnych posiadających takie uprawnienia. Dawniej emitowano przede wszystkim złote oraz srebrne monety, których wartość odzwierciedlała wartość kruszcu. Dziś monety mają swoje nominały, a co za tym idzie w większość przypadków wartość nominalna monety wykonanej ze znacznie mniej wartościowych stopów przekracza wartość surowca wykorzystanego do jej wyprodukowania. Jedynie w przypadku wyjątkowo niskich nominałów, takich jak 1 grosz nie jest to zawsze oczywiste.

Medale przeciętnej osobie kojarzą się z odznaczeniami oraz symbolicznymi nagrodami za wyniki sportowe. W numizmatyce to pojęcie jest jednak znacznie szersze. Na pierwszy rzut oka medale przypominają monety, jednak podstawowa różnica polega na tym, że nie posiadają one wartości nominalnej, a co za tym idzie nie pełnią funkcji środka płatniczego. Medale również powstają w mennicach, jednak zamawiają je nie tylko banki centralne. O tym jak bardzo cenne są medale decyduje przede wszystkim ich wartość kolekcjonerska. Poza tym medali nie wybija się i nie odlewa bez powodu. Zwykle upamiętniają one ważne wydarzenia i osoby.

Złote lub srebrne monety jako środek płatniczy?

Dawniej monety wybijano z cennych kruszców, podczas gdy dziś ich wartość polega na swego rodzaju umowie społecznej i gwarancji banku centralnego. Czy złote lub srebrne monety możemy wciąż znaleźć w obiegu? Raczej nie, chociaż zdarzają się wyjątki. Najbardziej znanym jest krugerrand – wykonany ze złota i pochodzący z Republiki Południowej Afryki. Oficjalnie funkcjonuje w RPA jako środek płatniczy, a jego wartość zależy od aktualnej wartości złota.

Czym są monety bulionowe?

W kontekście zainteresowania numizmatyką, warto pochylić się jeszcze nad pojęciem monet bulionowych. Najczęściej są one przedmiotem zainteresowania osób, które upatrują w ich zakupie możliwości zysku. Ich wartość kolekcjonerska schodzi na dalszy plan, ponieważ głównym wyznacznikiem ich wartości jest kruszec. Wielu kolekcjonerów ceni sobie jednak te nietypowe egzemplarze.

Możliwość komentowania Różnica między medalem a monetą została wyłączona more...

Zestaw uszlachetnionych złotem medali z okazji 100 rocznicy j niepodległości Polski

11 listopada 2018 roku minie 100 lat od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przygotowała wyjątkowy zestaw numizmatów „Józef Piłsudski. Droga do Niepodległości”. Uszlachetnione złotem medale okolicznościowe upamiętniają wieloletnią walkę Józefa Piłsudskiego o niepodległość oraz jego późniejszą działalność, mającą na celu zdobycie pełnej suwerenności przez młode państwo polskie.

(continue reading…)

Możliwość komentowania Zestaw uszlachetnionych złotem medali z okazji 100 rocznicy j niepodległości Polski została wyłączona more...

 • Witamy

  Na tym blogu znajdziecie wspaniałe kolekcje monet i medali z całego świata. Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolekcjonowania!!!

 • Wrzesień 2018
  P W Ś C P S N
  « cze    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
 • Złote medale

  Złoto przez wielu uważane jest za najcenniejszy i najpiękniejszy kruszec, nic więc dziwnego że w numizmatyce szczególną rolę odgrywają złote medale. Na ryku dostępne są bardzo ciekawe egzemplarze należące do limitowanych kolekcji z Polski i ze świata. Złote medale najczęściej upamiętniają wielkich Polaków i doniosłe wydarzenia historyczne, a obecnie również sportowe. Nowoczesne technologie i najwyższa jakość sprawiają, że złote medale stanowią pamiątkę dla kolejnych pokoleń pasjonujących się numizmatyką.

  Złote medale upamiętniające wielkich Polaków i dzieje naszego kraju
  W tej kategorii na pierwszy plan wysuwają się złote medale nawiązujące do spuścizny dziejowej i historii naszego kraju. Należą do nich egzemplarze i kolekcje inspirowane postaciami wielkich Polaków, jak Jan Paweł II, Józef Piłsudski oraz inni znakomici bohaterowie, mężowie stanu i wodzowie. Złote medale służą również temu, by dzięki domowym kolekcjom pamięć o najważniejszych wydarzeniach z historii naszego kraju pozostawała wiecznie żywa. Obok klasyków w wielu kolekcjach i ofertach znajdziemy współczesne numizmaty wykonane stemplem lustrzanym i zawierające dodatkowe dekoracje, na przykład naniesione na powierzchnię medalu emalią.

  Złote medale związane ze sportem
  Numizmatyka nie zapomina o historycznych korzeniach z jakimi obecnie kojarzą się złote medale. Dlatego dzisiaj krążki z tego cennego kruszcu są nie tylko wręczane zwycięzcom igrzysk, ale również spotkamy je w limitowanych kolekcjach upamiętniają doniosłe wydarzenia związane ze sportem, jak wspomniane igrzyska i piłkarskie czempionaty.

  Cenne repliki, czyli złote medale bite na podobieństwo niezwykle rzadkich egzemplarzy
  Złote medale mogą również stanowić upamiętnienie najznamienitszych numizmatów, które są legendą same w sobie. Wiele medali i monet to prawdziwe „białe kruki” – egzemplarze tak rzadkie, że przeciętny kolekcjoner nie może sobie pozwolić na ich posiadanie w zbiorze. Złote medale stanowiące ich repliki świadczą o dużej wiedzy i guście ich posiadacza – prawdziwego pasjonata numizmatyki. Repliki są wykonane z najwyższą starannością, z zastosowaniem nowoczesnych technologii menniczych, które gwarantują doskonałe odwzorowanie detali oryginału i trwałość.
 • Copyright © 1996-2010 Monety międzynarodowe. All rights reserved.
  iDream theme by Templates Next | Powered by WordPress