SYMBOL AUSTRALII NA ZŁOTEJ MONECIE

Zwierzęciem, które uznać można za symbol Australii, jest występujący wyłącznie na tym kontynencie wyjątkowy nielot – emu. Ten drugi co do wielkości ptak na Ziemi został właśnie umieszczony na kolekcjonerskiej monecie, dostępnej w ofercie Skarbnicy Narodowej.


Na rewers monety „Emu” przeniesiono charakterystyczny znak drogowy Australii, ostrzegający kierowców o obecności emu na danym obszarze. Awers monety, której projektantem jest Ian Rank-Broadley, przedstawia zaś brytyjską królową Elżbietę II.

Obecnie występuje już tylko jeden rodzaj i gatunek emu – emu zwyczajne. Te dość płochliwe i łagodne stworzenia charakteryzują się redukowanymi skrzydłami, lotkami i sterówkami, dlatego też nie są w stanie unosić się w powietrzu. Ich pióra przypominają zdecydowanie bardziej sierść. Główne pożywienie dla emu stanowi trawa, nasiona, owoce i owady. Emu, a właściwie Dromaius, zawdzięczają swoją nazwę słynnemu francuskiemu ornitologowi Louisowi Jean Pierre Vieillotowi. W swojej pracy wydanej w 1816 roku, opisuje on emu po raz pierwszy. Użył wtedy dwóch nazw łacińskich: Dromiceius oraz Dromaius, co przez lata stanowiło przedmiot sporu. Obecnie za prawidłową uznaje się tę drugą formę.

Moneta „Emu” została wybita w czystym złocie próby 999,9/1000. Gwarancją autentyczności emisji jest oryginalny Certyfikat. Do bezpiecznej i efektownej prezentacji przeznaczone jest pudełko kolekcjonerskie. Emitentem drogocennej, studolarowej monety jest ojczyzna emu – Australia.

Australijskie mennictwo ma tradycje sięgające az 1855 roku. W połowie XIX wieku w Australii odkryto bogate złoża złota. Powstały wówczas trzy mennice: w Sydney (1855 rok),  Melbourne (1870 rok) oraz Perth (1899 rok), w których wybijano suwereny oraz żetony kupieckie. Pierwsze srebrne monety australijskie pojawiły się w obiegu w 1910 roku, zaś monety pamiątkowe, poświęcone z reguły znaczącym rocznicom lub ważnym wydarzeniom, zaczęto wybijać od 1927 roku. Najważniejszym wydarzeniem dla australijskiego systemu monetarnego była reforma przeprowadzona w 1966 roku. Funt oparty na brytyjskim systemie pieniężnym zastąpiono dolarem australijskim. Jest on prawnym środkiem płatniczym również w Kiribati, Nauru i Tuvalu.