Srebrne medale

Różnica między medalem a monetą

Początkujący kolekcjonerzy nie zawsze dobrze znają wszystkie pojęcia związane z numizmatyką. W końcu bardzo często pasja zaczyna się od odziedziczenia kolekcji lub otrzymania podarunku, takiego jak srebrne monety, okolicznościowy medal lub inny numizmat. Jedną z bardziej istotnych kwestii na początku przygody z numizmatyką jest rozróżnienie monet i medali. Warto również dowiedzieć się, czym tak naprawdę są numizmaty i poznać wyjątki od powszechnie stosowanych w nazewnictwie zasad.

Monety a medale

Na początku rozróżnijmy zatem najważniejszą kwestię: Jaka jest w zasadzie różnica pomiędzy monetą a medalem? Monety zawsze stanowią oficjalny środek płatniczy na terenie kraju lub unii walutowej. Z tego względu ich emitentem podobnie jak w przypadku banknotów są banki centralne, w naszym kraju jest to Narodowy Bank Polski, odpowiedzialny oczywiście również za emisję banknotów. Bicie monet odbywa się w mennicach, które robią to wyłącznie na zamówienie wspomnianych banków centralnych posiadających takie uprawnienia. Dawniej emitowano przede wszystkim złote oraz srebrne monety, których wartość odzwierciedlała wartość kruszcu. Dziś monety mają swoje nominały, a co za tym idzie w większość przypadków wartość nominalna monety wykonanej ze znacznie mniej wartościowych stopów przekracza wartość surowca wykorzystanego do jej wyprodukowania. Jedynie w przypadku wyjątkowo niskich nominałów, takich jak 1 grosz nie jest to zawsze oczywiste.

Medale przeciętnej osobie kojarzą się z odznaczeniami oraz symbolicznymi nagrodami za wyniki sportowe. W numizmatyce to pojęcie jest jednak znacznie szersze. Na pierwszy rzut oka medale przypominają monety, jednak podstawowa różnica polega na tym, że nie posiadają one wartości nominalnej, a co za tym idzie nie pełnią funkcji środka płatniczego. Medale również powstają w mennicach, jednak zamawiają je nie tylko banki centralne. O tym jak bardzo cenne są medale decyduje przede wszystkim ich wartość kolekcjonerska. Poza tym medali nie wybija się i nie odlewa bez powodu. Zwykle upamiętniają one ważne wydarzenia i osoby.

Złote lub srebrne monety jako środek płatniczy?

Dawniej monety wybijano z cennych kruszców, podczas gdy dziś ich wartość polega na swego rodzaju umowie społecznej i gwarancji banku centralnego. Czy złote lub srebrne monety możemy wciąż znaleźć w obiegu? Raczej nie, chociaż zdarzają się wyjątki. Najbardziej znanym jest krugerrand – wykonany ze złota i pochodzący z Republiki Południowej Afryki. Oficjalnie funkcjonuje w RPA jako środek płatniczy, a jego wartość zależy od aktualnej wartości złota.

Czym są monety bulionowe?

W kontekście zainteresowania numizmatyką, warto pochylić się jeszcze nad pojęciem monet bulionowych. Najczęściej są one przedmiotem zainteresowania osób, które upatrują w ich zakupie możliwości zysku. Ich wartość kolekcjonerska schodzi na dalszy plan, ponieważ głównym wyznacznikiem ich wartości jest kruszec. Wielu kolekcjonerów ceni sobie jednak te nietypowe egzemplarze.

Możliwość komentowania Różnica między medalem a monetą została wyłączona more...

Powrót legendy na cennym srebrnym medalu

Najważniejsze insygnium koronacyjne zostało stworzone w roku 1320 na koronację Władysława Łokietka i towarzyszyło naszym królom aż do samego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mimo że korona nie zagościła nigdy na głowie Bolesława Chrobrego, to właśnie na jego cześć została nazwana. Miało być to podkreśleniem tradycji państwa oraz ciągłości jego władzy. Ekskluzywny srebrny medal z Legendarną Koroną Bolesława Chrobrego został wykonany z kilograma tego kruszcu i dodatkowo uszlachetniony 24-karatowym złotem i szlachetnymi kamieniami. (continue reading…)

Możliwość komentowania Powrót legendy na cennym srebrnym medalu została wyłączona more...

 • Witamy

  Na tym blogu znajdziecie wspaniałe kolekcje monet i medali z całego świata. Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolekcjonowania!!!

 • Wrzesień 2018
  P W Ś C P S N
  « cze    
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
 • Srebrne medale

  Współczesne srebrne medale upamiętniają przede wszystkim doniosłe wydarzenia i postacie. Pasjonaci numizmatyki wzbogacają swoją kolekcje o kolejne egzemplarze pochodzące z limitowanych edycji. Na rynku można znaleźć między innymi srebrne medale emitowane za granicą i w Polsce. Te ostatnie często odnoszą się do historii i kultury naszego kraju, jak również upamiętniają bohaterów narodowych. Srebro prezentuje się bardzo efektownie, zwłaszcza gdy medale są wykonane przy pomocy nowoczesnych, innowacyjnych technik mennicznych.

  Srebrne medale najwyższej próby
  Srebrne medale, często wykonane są techniką stempla lustrzanego. Dzięki temu ich gładkie powierzchnie zyskują idealny połysk, przez co wyglądają one jak małe dzieła sztuki, które wiernie odwzorowują wszelkie detale. Doskonała technika i najwyższa jakość mennicza pozawala uwypuklić wszystkie zalety tego wartościowego kruszcu. Niektóre srebrne medale z dostępnych u polskich dystrybutorów kolekcji zawierają także pozłacane elementy, a nawet zdobienia z kamieni szlachetnych i pereł. Na uwagę zasługują także numizmaty łączące w sobie zalety płaskorzeźby i malarstwa. Szczególnie cenione są srebrne medale wybite z kruszcu najwyższej próby, czyli 999/1000, pochodzące z Polski i mennic całego świata.

  Srebrne medale nawiązujące do polskiej tradycji i historii
  Polscy miłośnicy numizmatyki cenią sobie srebrne medale nawiązujące do naszej historii. Szczególnie żywa jest tradycja niepodległościowa. Okolicznościowe srebrne medale upamiętniają rocznice ważnych wydarzeń, w tym zwycięskich bitew i najwspanialszych chwil z dziejów naszego kraju. W sklepach numizmatycznych można znaleźć także nieszablonowe numizmaty, takie jak srebrny medal w kształcie współczesnej mapy Polski.

  Wielkie postacie upamiętnione na srebrnych medalach
  W polskich kolekcjach numizmatycznych królują między innymi srebrne medale z wizerunkami ważnych postaci historycznych. Dzięki takim pamiątkom ich dokonania jeszcze mocniej zakorzeniają się w naszej świadomości. Srebrne medale upamiętniają między innymi papieża Jana Pawła II, jak również jednego z ojców naszej niepodległości – Józefa Piłsudskiego.
 • Copyright © 1996-2010 Monety międzynarodowe. All rights reserved.
  iDream theme by Templates Next | Powered by WordPress