Srebrna moneta kanadyjska „Puma”

Skarbnica Narodowa przedstawia oficjalną monetę kanadyjską o nominale 125 dolarów wybitą aż z 0,5 kg czystego srebra. Na jej rewersie widnieje wizerunek pumy na tle górskich szczytów, a na awersie portret królowej Elżbiety II. Zaledwie 500 / 1000 ? kolekcjonerów na świecie będzie mogło dołączyć ten wyjątkowy numizmat do swoich zbiorów, dlatego też ta moneta to niebywała gratka.

Puma, to jeden z najbardziej wszechstronnych drapieżników zamieszkujących naszą planetę. Ten wielki kot spotykany jest zarówno w mroźnych kanadyjskich lasach, w amazońskiej dżungli, jak i na dalekim południu Argentyny. Jest czwartym pod względem wielkości przedstawicielem rodziny kotowatych, ustępując jedynie tygrysom, lwom i jaguarom. Jednak mimo pozornego podobieństwa, najbliższymi krewnymi pumy nie są inne wielkie koty, a zwyczajny kot domowy oraz ryś.  Jedną z charakterystycznych cech wspólnych tych gatunków są wydawane przez nie dźwięki. Puma nie potrafi ryczeć jak lew czy tygrys, emituje za to odgłosy zbliżone do kocich: przede wszystkim syki i pomruki.

Skarbnica Narodowa moneta Puma
Srebrna moneta kanadyjska „Puma”
Skarbnica Narodowa moneta Puma rewers
Srebrna moneta kanadyjska „Puma”

Drapieżniki te są najbardziej aktywne o zmierzchu i świcie. Polują z zasadzki, czając się na zwierzynę w zaroślach. Podstawą diety pum są zwierzęta jeleniowate: sarny, jelenie, a nawet potężne łosie. Zjadają także owce, bydło, konie, foki, a także mniejsze zwierzęta i gryzonie. Sporadycznie zdarzają się również ataki na ludzi. Same pumy padają tymczasem ofiarą jaguarów, wilków i niedźwiedzi, a także, rzecz jasna, człowieka. Za sprawą jego działalności te dostojne koty niemal nie występują już we wschodniej części Ameryki Północnej.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color
Facebook
1436967784_google_circle_color
Google +
1436967776_twitter_circle_color
Twitter
1443625035_Pinterstt
Pinterest