Relikwiarz Trzech Króli upamiętniony w srebrze i złocie

Relikwiarz Trzech Króli to jeden z najważniejszych przykładów europejskiego rzemiosła artystycznego średniowiecza. Dzieło jest otaczane wielką czcią, gdyż w swoim wnętrzu kryje relikwie mędrców ze Wschodu. Fragment relikwiarza został precyzyjnie ukazany na numizmatycznej kompozycji dwóch monet, dostępnej dla polskich kolekcjonerów w Skarbnicy Narodowej. Jej limitacja to zaledwie 999 sztuk na cały świat.

Moneta o nominale 20 dolarów została wybita w czystym srebrze próby 999/1000. Rewers przedstawia fragment relikwiarza, ukazujący małego Jezusa na rękach Matki Boskiej, przyjmującego pokłon Trzech Króli. Wizerunek mędrców tworzy rewers drugiej monety, wkomponowanej w srebrną całość. Jej wartość nominalna to 25 dolarów. Wyjątkowość tej kompozycji numizmatycznej podkreśla 17 kolorowych kryształków Swarovskiego, ręcznie umieszczonych na powierzchni monety. Awers z kolei zdobi wizerunek królowej Elżbiety II z profilu.


Skarbnica Narodowa Relikwiarz

Relikwiarz Trzech Króli, znajdujący się w kolońskiej katedrze Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny, jest uważany za jeden z najwybitniejszych przykładów sztuki średniowiecznej. Powstawał w latach 1181-1230, a więc jeszcze przed położeniem kamienia węgielnego pod budowę dzisiejszej katedry w Kolonii. Jego twórcą był złotnik Mikołaj z Verdun. W środku relikwiarza znajdują się domniemane relikwie Trzech Króli oraz świętych: Nabora i Feliksa oraz Grzegorza ze Spoleto.

Skarbnica Narodowa relikwiarz detal

Trzej Królowie uważani są za patronów Kolonii. W 1164 roku arcybiskup koloński Rainald z Dassel przywiózł ich relikwie z Mediolanu. Wkrótce stały się one obiektem pielgrzymek i przyczyniły się do rozwoju Kolonii. Stąd też powstała konieczność zapewnienia odpowiedniej dla nich oprawy.

Relikwiarz Trzech Króli ma wymiary: 110 cm szerokości, wysokość 153 cm i długość 220 cm. Wykonano go z drewna dębowego oraz ze srebra, przy czym część najważniejszych figur jest pozłacana. Całość dzieła pokryto złotą, srebrną i miedzianą blachą. Ma on formę skrzynkową, przypominającą układ bazylikowy.

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt