Polska numizmatyka

Trzy medale uwieczniające najważniejsze polskie pieśni narodowe

Mimo zastosowania najdoskonalszych technik menniczych współczesne numizmaty nie byłyby dla kolekcjonerów tak bardzo atrakcyjne, gdyby nie motywy, które przedstawiają. Medale i monety powstają obecnie dla uczczenia wielkich postaci i wydarzeń, a także między innymi kultury lub przyrody danego kraju. Skoro numizmaty mogą przedstawiać inne dzieła sztuki, takie jak obrazy, dlaczego nie miałyby upamiętniać również doniosłych narodowych pieśni?

Co mogą przedstawiać srebrne i złote medale kolekcjonerskie?

Współczesne złote i srebrne monety w dużej mierze koncertują się na motywach ważnych z historycznego i narodowego punktu widzenia, czym charakteryzuje się polska numizmatyka. Dlatego dość często spotkamy złote medale z wizerunkiem Jana Pawła II, złote monety przedstawiające ojców niepodległości – Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, a także monety kolekcjonerskie z wydarzeniami historycznymi. Monety numizmatyczne upamiętniają również sukcesy polskich sportowców, gdyż zwycięzcy ze stadionów są w obecnych dość spokojnych czasach, bardziej popularni niż zwycięzcy generałowie.

Ciekawym przykładem tego trendu są trzy srebrne medale zaproponowane przez Skarbnicę Narodową, upamiętniające najważniejsze polskie pieśni – Mazurka Dąbrowskiego, Bogurodzicę i Rotę. Artystyczne wykonanie i najwyższa jakość mennicza – technika stempla lustrzanego – przypada do gustu kolekcjonerom. Numizmaty z czystego srebra 999/1000 zostały wzbogacone o zdobienia z czystego złota najwyższej próby. Na rewersie wszystkich medali znajdziemy polskie godło, cały zestaw został elegancko zapakowany w drewniane pudełko. Srebrne medale to limitowana edycja – jedynie 1000 sztuk na cały świat.

„Z ziemi włoskiej do Polski” – medal upamiętniający hymn

Mazurek Dąbrowskiego jest obecnie jako hymn najważniejszą polską narodową pieśnią, dlatego numizmatu z jego upamiętnieniem nie mogło zabraknąć w zaproponowanym przez emitenta zestawie. Na awersie medalu znajdziemy pozłacaną postać Jana Henryka Dąbrowskiego przedstawionego na tle rękopisu dzieła autorstwa Józefa Wybickiego. Środek awersu otoczony jest początkowymi słowami naszego hymnu.

Bogurodzica na srebrnym medalu

Upamiętnienia w czystym srebrze i złocie doczekała się także Bogurodzica – najstarsza polska pieśń religijna. Matka Boska odgrywa zresztą w naszej historii wyjątkową rolę, dlatego jej wizerunek z dzieciątkiem musiał znaleźć się na pozłacanej części awersu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że już w czasach późnego średniowiecza, pieśń pełniła funkcję polskiego hymnu narodowego. W otoku znajdują się oczywiście pierwsze słowa Bogurodzicy.

Srebrny medal z Rotą – polska numizmatyka niepodległościowa

Polska numizmatyka często odwołuje się do tradycji niepodległościowej, nic więc dziwnego, że trzeci medal należący do kolekcji upamiętnia Rotę. W centralny punkcie awersu w czystym złocie mieni się popiersie jej autorki – Marii Konopnickiej. Pierwsze słowa pieśni, która towarzyszyła między innymi żołnierzom w wojnie polsko-bolszewickiej, legionistom Piłsudskiego i uczestnikom powstań śląskich, znajdują się na otoku awersu tego niezwykłego medalu.

Możliwość komentowania Trzy medale uwieczniające najważniejsze polskie pieśni narodowe została wyłączona more...

Zestaw uszlachetnionych złotem medali z okazji 100 rocznicy j niepodległości Polski

11 listopada 2018 roku minie 100 lat od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przygotowała wyjątkowy zestaw numizmatów „Józef Piłsudski. Droga do Niepodległości”. Uszlachetnione złotem medale okolicznościowe upamiętniają wieloletnią walkę Józefa Piłsudskiego o niepodległość oraz jego późniejszą działalność, mającą na celu zdobycie pełnej suwerenności przez młode państwo polskie.

(continue reading…)

Możliwość komentowania Zestaw uszlachetnionych złotem medali z okazji 100 rocznicy j niepodległości Polski została wyłączona more...

 • Witamy

  Na tym blogu znajdziecie wspaniałe kolekcje monet i medali z całego świata. Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolekcjonowania!!!

 • Listopad 2018
  P W Ś C P S N
  « paź    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  
 • Polska numizmatyka

  Polska numizmatyka ma długą i piękną historię. Monety i medale były wybijane przez królów i władców naszego kraju już przed wieloma wiekami, a wiele cennych numizmatów zachowało się do naszych czasów. Niektóre z nich znajdują się w ofercie dystrybutorów. Z kolei współczesna polska numizmatyka łączy wspomnianą tradycję ze współczesnością, z użyciem doskonałych technologii menniczych powstają małe dzieła sztuki, spośród których wiele nawiązuje do zacnych wydarzeń i postaci z dziejów Polski. Wiele z nich to ściśle limitowane kolekcje i pojedyncze emisje, dlatego każdy pasjonat numizmatów musi uważnie śledzić branżowe trendy, by nie przegapić okazji na rozbudowanie swojej kolekcji.

  Polska numizmatyka – niezwykłe egzemplarze i kolekcje
  Dystrybutorzy tacy jak Skarbnica Narodowa starają się by do rąk kolekcjonerów trafiały najwspanialsze kolekcje i egzemplarze, jakimi może pochwalić się polska numizmatyka. Wśród nich znajdują się historyczne monety i medale, a także współczesne okazy i zbiory, wykonane przy pomocy nowoczesnych technik, między innymi stempla lustrzanego. Polska numizmatyka charakteryzuje się elegancją i rozbudowaną symboliką. Znajdujące się w polskich zbiorach numizmaty nierzadko należą do limitowanych edycji, których emisja liczy zaledwie kilkaset sztuk na cały świat. Z tego względu mogą stanowić świetne wzbogacenie kolekcji i pamiątkę dla wielu pokoleń.

  Polska numizmatyka – historyczne egzemplarze w naszej ofercie
  Długa tradycja, jaką cieszy się polska numizmatyka sprawia, że w rodzimych kolekcjach i w ofercie dystrybutorów mogą znaleźć się znakomite egzemplarze monet historycznych. Każdy z nich stanowi świadectwo swojej epoki. Monety były bite przez władców jako środek płatniczy, a jednocześnie uświetniały doniosłe wydarzenia z historii naszego kraju.

  Polska numizmatyka we współczesnym wydaniu
  Współczesna polska numizmatyka również nawiązuje do historii. Egzemplarze monet i medali przedstawiają wielkich władców i ważne wydarzenia dla naszego kraju. Wielkim powodzeniem cieszą się monety i medale z wizerunkiem Jana Pawła II. Polska numizmatyka często nawiązuje także do tematyki religijnej, również ważnej w dziejach Polski.
 • Copyright © 1996-2010 Monety międzynarodowe. All rights reserved.
  iDream theme by Templates Next | Powered by WordPress