Polska numizmatyka

Monety XX-lecia międzywojennego – jakie były?

W latach 1923-1939 w Polsce wybito wiele monet zarówno obiegowych, jak i pamiątkowych oraz kolekcjonerskich. Jak w każdym okresie numizmaty nawiązywały do aktualnych wydarzeń, postaci historycznych oraz wyjątkowych okazji. Wśród nich znajdziemy złote i srebrne monety, a także te wykonane z brązu czy niklu. Jakie były numizmaty z XX-lecia międzywojennego?

Złote monety i srebrne medale z okresu między I a II wojną światową zdobią klasery kolekcjonerów zabytków z tego okresu. W kolekcji znajdziemy monety obiegowe oraz monety kolekcjonerskie, pamiątkowe, próbne, a także prywatne monety Walerego Cyryla Amrogowicza. Jak wyglądały monety okresu międzywojennego?

 

Monety obiegowe

Polska numizmatyka może pochwalić się bardzo efektowną kolekcją, z pewnością należą do niej okazy z lat 1923-1939. To nie tylko monety, ale także m. in. złote medale. Wśród monet obiegowych znajdziemy zarówno emisje wykonane ze srebra, złota, brązu czy niklu. Przewagę stanowią te wykonane ze srebra.  Nominały 10, 20 i 50 groszy ozdobione są wieńcem, a nominały złotego posiadają znacznie większą wartość estetyczną w postaci wizerunku osób czy charakterystycznych symboli. Rzadko występujące monety to wybite w 1923 roku 1 grosz i 5 groszy. Pierwszy wykonany z mosiądzu, drugi z niklu. Równie rzadkim egzemplarzem są pięciozłotówki wybite w srebrze: pierwsza z wizerunkiem bogini zwycięstwa – Nike, druga ze sztandarem wybita w 1930 roku na 100. Rocznicę Powstania Listopadowego. Moneta Nike została wyprodukowana w bardzo dużym nakładzie – 3,1 miliona egzemplarzy, z czego większość została zniszczona. Sztandar zapewne w niewielkim nakładzie, ale metodą głębokiego stempla. Jeśli chodzi o nominały od 1 zł do 20 zł to spotkamy na nich podobizny Józefa Piłsudskiego,  Jana III Sobieskiego oraz Romualda Traugutta. Z innych motywów występują: żaglowiec, żniwiarka oraz Polonia – symbol walki o niepodległość. Na kilku złotych monetach o nominałach 10 zł i 20 zł widnieje wizerunek Bolesława Chrobrego.

 

Monety kolekcjonerskie

Numizmatyka z XX-lecia międzywojennego to zbiór monet o wyjątkowej historii. Odzwierciedlają one czasy ciekawe, pełen istotnych wydarzeń i przenoszące w sentymentalną podróż. Nic dziwnego, że wzbudzają zainteresowanie wśród rzeszy kolekcjonerów.

Możliwość komentowania Monety XX-lecia międzywojennego – jakie były? została wyłączona more...

Czasopisma numizmatyczne w Polsce – które warto czytać?

Choć niewtajemniczonym może się wydawać, że numizmatyka odchodzi do lamusa historii, w rzeczywistości mamy do czynienia z odwrotnym trendem. Kolekcjonowaniem monet czy medali pasjonuje się coraz więcej osób. Dlatego na rynku przybywa literatury fachowej, która jest wartościowym źródłem wiedzy oraz inspiracji. Pytanie jednak, po co sięgnąć, by uzyskać interesujące i merytoryczne informacje?

Dobrym źródłem wiedzy dla fana numizmatyki – zarówno początkującego, jak i zaawansowanego – są czasopisma tematyczne. Zobacz, do których warto zaglądać regularnie.

Wiadomości Numizmatyczne

Wydawane nieprzerwanie od 1957 roku – początkowo przez Polskie Towarzystwo Archeologiczne, a następnie przez Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne. Dziś powstaje pod patronatem Komitetu Nauk Historycznych PAN. To półrocznik, w którym można znaleźć artykuły naukowe o tematyce związanej z międzynarodową i polską numizmatyką, historią pieniądza. Pojawiają się także zagadnienia z pogranicza archeologii i nauk pomocniczych historii. Pasjonująca lektura dla zaawansowanych.

Przegląd Numizmatyczny

To czasopismo o charakterze naukowo-kolekcjonerskim wydawane jest od 1993 roku. Jest skierowane do szerszego grona czytelników – także tych, którzy są początkującymi kolekcjonerami numizmatów. Jego wyróżnikiem jest to, że w każdym numerze można znaleźć aktualny cennik, który obejmuje polskie monety od 1916 roku po te bite obecnie.

Magazyn Numizmatyczny

Wydawany przez częstochowski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. To rocznik o ogólnopolskim zasięgu, który cieszy się uznaniem również w międzynarodowym środowisku kolekcjonerów monet i pasjonatów ich historii.

Biuletyn Numizmatyczny

Wydawany od 1965 roku przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Warszawie. To kwartalnik skierowany do szerokiego grona czytelników – fanów numizmatyki, który jednocześnie znajduje się na liście punktowanych czasopism naukowych. Ma więc bardzo wysoką wartość merytoryczną.

Monety i Historia

Periodyk o charakterze popularnonaukowym – dla początkujących i zaawansowanych. Opisywane są w nim rozmaite złote monety, jak również srebrne medale i inne numizmaty z różnych okresów historycznych. To także dobra baza informacji dla osób, które interesują monety kolekcjonerskie czy historia walut. Stanowi nowość na polskim rynku wydawniczym, której warto się przyjrzeć z uwagi na bardziej nowoczesny i przystępny charakter publikacji.

Jeśli interesują Cię złote medale czy stare srebrne monety oraz inne numizmaty, możesz sięgnąć także po czasopisma zagraniczne. Te najbardziej popularne to: „Coins Magazine”, „Coin Prices Magazine” oraz „World Coin News”. Pamiętaj jednak, że do ich lektury przyda się dobra znajomość języka angielskiego.

Wiele spośród czasopism numizmatycznych możesz znaleźć w formie wydań elektronicznych lub też zamówić online – z dostawą prosto do domu. Możesz ich także poszukać w dobrych sklepach z prasą – tych mających bogatą ofertę wszelkiego typu wydawnictw branżowych. Sprawdź również wydawnictwa książkowe poświęcone numizmatyce.

Możliwość komentowania Czasopisma numizmatyczne w Polsce – które warto czytać? została wyłączona more...

Trzy medale uwieczniające najważniejsze polskie pieśni narodowe

Mimo zastosowania najdoskonalszych technik menniczych współczesne numizmaty nie byłyby dla kolekcjonerów tak bardzo atrakcyjne, gdyby nie motywy, które przedstawiają. Medale i monety powstają obecnie dla uczczenia wielkich postaci i wydarzeń, a także między innymi kultury lub przyrody danego kraju. Skoro numizmaty mogą przedstawiać inne dzieła sztuki, takie jak obrazy, dlaczego nie miałyby upamiętniać również doniosłych narodowych pieśni?

Co mogą przedstawiać srebrne i złote medale kolekcjonerskie?

Współczesne złote i srebrne monety w dużej mierze koncertują się na motywach ważnych z historycznego i narodowego punktu widzenia, czym charakteryzuje się polska numizmatyka. Dlatego dość często spotkamy złote medale z wizerunkiem Jana Pawła II, złote monety przedstawiające ojców niepodległości – Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, a także monety kolekcjonerskie z wydarzeniami historycznymi. Monety numizmatyczne upamiętniają również sukcesy polskich sportowców, gdyż zwycięzcy ze stadionów są w obecnych dość spokojnych czasach, bardziej popularni niż zwycięzcy generałowie.

Ciekawym przykładem tego trendu są trzy srebrne medale zaproponowane przez Skarbnicę Narodową, upamiętniające najważniejsze polskie pieśni – Mazurka Dąbrowskiego, Bogurodzicę i Rotę. Artystyczne wykonanie i najwyższa jakość mennicza – technika stempla lustrzanego – przypada do gustu kolekcjonerom. Numizmaty z czystego srebra 999/1000 zostały wzbogacone o zdobienia z czystego złota najwyższej próby. Na rewersie wszystkich medali znajdziemy polskie godło, cały zestaw został elegancko zapakowany w drewniane pudełko. Srebrne medale to limitowana edycja – jedynie 1000 sztuk na cały świat.

„Z ziemi włoskiej do Polski” – medal upamiętniający hymn

Mazurek Dąbrowskiego jest obecnie jako hymn najważniejszą polską narodową pieśnią, dlatego numizmatu z jego upamiętnieniem nie mogło zabraknąć w zaproponowanym przez emitenta zestawie. Na awersie medalu znajdziemy pozłacaną postać Jana Henryka Dąbrowskiego przedstawionego na tle rękopisu dzieła autorstwa Józefa Wybickiego. Środek awersu otoczony jest początkowymi słowami naszego hymnu.

Bogurodzica na srebrnym medalu

Upamiętnienia w czystym srebrze i złocie doczekała się także Bogurodzica – najstarsza polska pieśń religijna. Matka Boska odgrywa zresztą w naszej historii wyjątkową rolę, dlatego jej wizerunek z dzieciątkiem musiał znaleźć się na pozłacanej części awersu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że już w czasach późnego średniowiecza, pieśń pełniła funkcję polskiego hymnu narodowego. W otoku znajdują się oczywiście pierwsze słowa Bogurodzicy.

Srebrny medal z Rotą – polska numizmatyka niepodległościowa

Polska numizmatyka często odwołuje się do tradycji niepodległościowej, nic więc dziwnego, że trzeci medal należący do kolekcji upamiętnia Rotę. W centralny punkcie awersu w czystym złocie mieni się popiersie jej autorki – Marii Konopnickiej. Pierwsze słowa pieśni, która towarzyszyła między innymi żołnierzom w wojnie polsko-bolszewickiej, legionistom Piłsudskiego i uczestnikom powstań śląskich, znajdują się na otoku awersu tego niezwykłego medalu.

Możliwość komentowania Trzy medale uwieczniające najważniejsze polskie pieśni narodowe została wyłączona more...

Zestaw uszlachetnionych złotem medali z okazji 100 rocznicy j niepodległości Polski

11 listopada 2018 roku minie 100 lat od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Skarbnica Narodowa przygotowała wyjątkowy zestaw numizmatów „Józef Piłsudski. Droga do Niepodległości”. Uszlachetnione złotem medale okolicznościowe upamiętniają wieloletnią walkę Józefa Piłsudskiego o niepodległość oraz jego późniejszą działalność, mającą na celu zdobycie pełnej suwerenności przez młode państwo polskie.

(continue reading…)

Możliwość komentowania Zestaw uszlachetnionych złotem medali z okazji 100 rocznicy j niepodległości Polski została wyłączona more...

 • Witamy

  Na tym blogu znajdziecie wspaniałe kolekcje monet i medali z całego świata. Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolekcjonowania!!!

 • Styczeń 2019
  P W Ś C P S N
  « gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
 • Polska numizmatyka

  Polska numizmatyka ma długą i piękną historię. Monety i medale były wybijane przez królów i władców naszego kraju już przed wieloma wiekami, a wiele cennych numizmatów zachowało się do naszych czasów. Niektóre z nich znajdują się w ofercie dystrybutorów. Z kolei współczesna polska numizmatyka łączy wspomnianą tradycję ze współczesnością, z użyciem doskonałych technologii menniczych powstają małe dzieła sztuki, spośród których wiele nawiązuje do zacnych wydarzeń i postaci z dziejów Polski. Wiele z nich to ściśle limitowane kolekcje i pojedyncze emisje, dlatego każdy pasjonat numizmatów musi uważnie śledzić branżowe trendy, by nie przegapić okazji na rozbudowanie swojej kolekcji.

  Polska numizmatyka – niezwykłe egzemplarze i kolekcje
  Dystrybutorzy tacy jak Skarbnica Narodowa starają się by do rąk kolekcjonerów trafiały najwspanialsze kolekcje i egzemplarze, jakimi może pochwalić się polska numizmatyka. Wśród nich znajdują się historyczne monety i medale, a także współczesne okazy i zbiory, wykonane przy pomocy nowoczesnych technik, między innymi stempla lustrzanego. Polska numizmatyka charakteryzuje się elegancją i rozbudowaną symboliką. Znajdujące się w polskich zbiorach numizmaty nierzadko należą do limitowanych edycji, których emisja liczy zaledwie kilkaset sztuk na cały świat. Z tego względu mogą stanowić świetne wzbogacenie kolekcji i pamiątkę dla wielu pokoleń.

  Polska numizmatyka – historyczne egzemplarze w naszej ofercie
  Długa tradycja, jaką cieszy się polska numizmatyka sprawia, że w rodzimych kolekcjach i w ofercie dystrybutorów mogą znaleźć się znakomite egzemplarze monet historycznych. Każdy z nich stanowi świadectwo swojej epoki. Monety były bite przez władców jako środek płatniczy, a jednocześnie uświetniały doniosłe wydarzenia z historii naszego kraju.

  Polska numizmatyka we współczesnym wydaniu
  Współczesna polska numizmatyka również nawiązuje do historii. Egzemplarze monet i medali przedstawiają wielkich władców i ważne wydarzenia dla naszego kraju. Wielkim powodzeniem cieszą się monety i medale z wizerunkiem Jana Pawła II. Polska numizmatyka często nawiązuje także do tematyki religijnej, również ważnej w dziejach Polski.
 • Copyright © 1996-2010 Monety międzynarodowe. All rights reserved.
  iDream theme by Templates Next | Powered by WordPress