Numizmatyka

Monety XX-lecia międzywojennego – jakie były?

W latach 1923-1939 w Polsce wybito wiele monet zarówno obiegowych, jak i pamiątkowych oraz kolekcjonerskich. Jak w każdym okresie numizmaty nawiązywały do aktualnych wydarzeń, postaci historycznych oraz wyjątkowych okazji. Wśród nich znajdziemy złote i srebrne monety, a także te wykonane z brązu czy niklu. Jakie były numizmaty z XX-lecia międzywojennego?

Złote monety i srebrne medale z okresu między I a II wojną światową zdobią klasery kolekcjonerów zabytków z tego okresu. W kolekcji znajdziemy monety obiegowe oraz monety kolekcjonerskie, pamiątkowe, próbne, a także prywatne monety Walerego Cyryla Amrogowicza. Jak wyglądały monety okresu międzywojennego?

 

Monety obiegowe

Polska numizmatyka może pochwalić się bardzo efektowną kolekcją, z pewnością należą do niej okazy z lat 1923-1939. To nie tylko monety, ale także m. in. złote medale. Wśród monet obiegowych znajdziemy zarówno emisje wykonane ze srebra, złota, brązu czy niklu. Przewagę stanowią te wykonane ze srebra.  Nominały 10, 20 i 50 groszy ozdobione są wieńcem, a nominały złotego posiadają znacznie większą wartość estetyczną w postaci wizerunku osób czy charakterystycznych symboli. Rzadko występujące monety to wybite w 1923 roku 1 grosz i 5 groszy. Pierwszy wykonany z mosiądzu, drugi z niklu. Równie rzadkim egzemplarzem są pięciozłotówki wybite w srebrze: pierwsza z wizerunkiem bogini zwycięstwa – Nike, druga ze sztandarem wybita w 1930 roku na 100. Rocznicę Powstania Listopadowego. Moneta Nike została wyprodukowana w bardzo dużym nakładzie – 3,1 miliona egzemplarzy, z czego większość została zniszczona. Sztandar zapewne w niewielkim nakładzie, ale metodą głębokiego stempla. Jeśli chodzi o nominały od 1 zł do 20 zł to spotkamy na nich podobizny Józefa Piłsudskiego,  Jana III Sobieskiego oraz Romualda Traugutta. Z innych motywów występują: żaglowiec, żniwiarka oraz Polonia – symbol walki o niepodległość. Na kilku złotych monetach o nominałach 10 zł i 20 zł widnieje wizerunek Bolesława Chrobrego.

 

Monety kolekcjonerskie

Numizmatyka z XX-lecia międzywojennego to zbiór monet o wyjątkowej historii. Odzwierciedlają one czasy ciekawe, pełen istotnych wydarzeń i przenoszące w sentymentalną podróż. Nic dziwnego, że wzbudzają zainteresowanie wśród rzeszy kolekcjonerów.

Możliwość komentowania Monety XX-lecia międzywojennego – jakie były? została wyłączona more...

Wydarzenia upamiętniane na medalach okolicznościowych – jaka jest ich realna wartość historyczna?

Numizmatyka to nie tylko złote i srebrne monety, ale także niezwykłe  medale. Z założenia wybija się je z okazji ważnych wydarzeń lub w formie nagrody za zwycięstwo w zawodach sportowych. W zbiorach kolekcjonerów znajdziemy brązowe, srebrne i złote medale z wybitymi obrazami przedstawiającymi ważne momenty historyczne. Jaka jest ich realna wartość?

Medale, podobnie jak monety kolekcjonerskie niosą ze sobą przede wszystkim wartość emocjonalną. Bez względu na to, czy chodzi o złote monety czy o złote medale – sentyment, wspomnienia czy fascynacja historią sprawiają, że zbieranie starych numizmatów staje się wyjątkowym hobby. Na szczęście polska numizmatyka może pochwalić się bogatą kolekcją medali, przygotowywanych na specjalne okazje na przestrzeni kilkuset lat. To prawdziwy zapis historii, wybity na szlachetnych kruszcach.

 

Historia medalu

Medal to najczęściej okrągły lub owalny krążek wykonany techniką odlewu lub bicia. Najczęściej spotkamy brązowe, złote i srebrne medale. Krążek zdobiony jest reliefem po jednej lub po dwóch stronach. Jeśli po jednej – druga zostaje gładka. Niekiedy znajdziemy na nim napis, który uzupełnia relief lub występuje samodzielnie. Medale historyczne, wybijane z okazji jakiegoś ważnego wydarzenia, wywodzą się ze starożytnych monet okolicznościowych oraz medalionów. Największy rozwój medalierstwa przypadł na przełom gotyku i renesansu. To moment, w którym pojawiły się okolicznościowe monety koronacyjne, wybijane bez nominału. Do II wojny światowej najpopularniejsze były medale okrągłe, ale w późniejszym okresie zaczęły pojawiać się okazy w kształcie owalu, kwadratu czy z ażurami.

 

Świadectwo historii

Medale okolicznościowe, jak sama nazwa wskazuje, upamiętniają specjalne z historycznego punktu widzenia wydarzenia. Bitwy, powstania, rocznice czy urodziny to okazje, które można uczcić poprzez produkcję medalu. To jednocześnie wyjątkowa i unikalna pamiątka. Medale historyczne mają dodatkową wartość – sentymentalną. Dzięki okazom z dawnych lat możemy poczuć podniosłość wydarzeń, którym towarzyszyło stworzenie medali. Powstawały one i powstają w specjalnych okolicznościach i na cześć okazji o ogromnym znaczeniu. Tym bardziej posiadanie takiego medalu w kolekcji to powód do dumy oraz radości. Medale okolicznościowe upamiętniające wydarzenia posiadają bardzo dużą wartość historyczną, ponieważ są zapisem historii. Z ciekawych medali warto wymienić ten z okazji 600-setnej rocznicy Jasnej Góry, uznania Jana Pawła II za świętegoczy 100 lat Niepodległości. Co ważne, medale wybijane są nie tylko na pamiątkę konkretnych wydarzeń, ale także bardzo często na okrągłe rocznice wyjątkowych okazji historycznych. Podnosi to jeszcze bardziej ich wartość, pokazując jak ważne okoliczności miały miejsce w Polsce na przestrzeni lat. Dla kolekcjonera, któremu nie jest obojętna historia kraju to najcenniejsze okazy w zbiorze numizmatów.

Możliwość komentowania Wydarzenia upamiętniane na medalach okolicznościowych – jaka jest ich realna wartość historyczna? została wyłączona more...

Czasopisma numizmatyczne w Polsce – które warto czytać?

Choć niewtajemniczonym może się wydawać, że numizmatyka odchodzi do lamusa historii, w rzeczywistości mamy do czynienia z odwrotnym trendem. Kolekcjonowaniem monet czy medali pasjonuje się coraz więcej osób. Dlatego na rynku przybywa literatury fachowej, która jest wartościowym źródłem wiedzy oraz inspiracji. Pytanie jednak, po co sięgnąć, by uzyskać interesujące i merytoryczne informacje?

Dobrym źródłem wiedzy dla fana numizmatyki – zarówno początkującego, jak i zaawansowanego – są czasopisma tematyczne. Zobacz, do których warto zaglądać regularnie.

Wiadomości Numizmatyczne

Wydawane nieprzerwanie od 1957 roku – początkowo przez Polskie Towarzystwo Archeologiczne, a następnie przez Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne. Dziś powstaje pod patronatem Komitetu Nauk Historycznych PAN. To półrocznik, w którym można znaleźć artykuły naukowe o tematyce związanej z międzynarodową i polską numizmatyką, historią pieniądza. Pojawiają się także zagadnienia z pogranicza archeologii i nauk pomocniczych historii. Pasjonująca lektura dla zaawansowanych.

Przegląd Numizmatyczny

To czasopismo o charakterze naukowo-kolekcjonerskim wydawane jest od 1993 roku. Jest skierowane do szerszego grona czytelników – także tych, którzy są początkującymi kolekcjonerami numizmatów. Jego wyróżnikiem jest to, że w każdym numerze można znaleźć aktualny cennik, który obejmuje polskie monety od 1916 roku po te bite obecnie.

Magazyn Numizmatyczny

Wydawany przez częstochowski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. To rocznik o ogólnopolskim zasięgu, który cieszy się uznaniem również w międzynarodowym środowisku kolekcjonerów monet i pasjonatów ich historii.

Biuletyn Numizmatyczny

Wydawany od 1965 roku przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Warszawie. To kwartalnik skierowany do szerokiego grona czytelników – fanów numizmatyki, który jednocześnie znajduje się na liście punktowanych czasopism naukowych. Ma więc bardzo wysoką wartość merytoryczną.

Monety i Historia

Periodyk o charakterze popularnonaukowym – dla początkujących i zaawansowanych. Opisywane są w nim rozmaite złote monety, jak również srebrne medale i inne numizmaty z różnych okresów historycznych. To także dobra baza informacji dla osób, które interesują monety kolekcjonerskie czy historia walut. Stanowi nowość na polskim rynku wydawniczym, której warto się przyjrzeć z uwagi na bardziej nowoczesny i przystępny charakter publikacji.

Jeśli interesują Cię złote medale czy stare srebrne monety oraz inne numizmaty, możesz sięgnąć także po czasopisma zagraniczne. Te najbardziej popularne to: „Coins Magazine”, „Coin Prices Magazine” oraz „World Coin News”. Pamiętaj jednak, że do ich lektury przyda się dobra znajomość języka angielskiego.

Wiele spośród czasopism numizmatycznych możesz znaleźć w formie wydań elektronicznych lub też zamówić online – z dostawą prosto do domu. Możesz ich także poszukać w dobrych sklepach z prasą – tych mających bogatą ofertę wszelkiego typu wydawnictw branżowych. Sprawdź również wydawnictwa książkowe poświęcone numizmatyce.

Możliwość komentowania Czasopisma numizmatyczne w Polsce – które warto czytać? została wyłączona more...

Numizmaty na zamówienie – czy warto starać się o spersonalizowane medale pamiątkowe?

Monety i medale to ciekawy pomysł na prezent nie tylko dla osoby, której pasją jest numizmatyka. Eleganckie numizmaty to wyjątkowe ozdoby o bogatej symbolice – docenią ją m.in. pasjonaci historii i szeroko pojętej kultury, a także artystycznego designu. Pytanie jednak: w jakie numizmaty inwestować? Czy te na zamówienie to dobre rozwiązanie?

Odpowiadając na pytanie postawione we wprowadzeniu, można powiedzieć, że wszystko zależy od tego, jakie złote czy srebrne monety na zamówienie kupisz. Istnieje bowiem ogromna różnica między wyrobami wykonywanymi metodami DYI w przypadkowym miejscu a tymi pochodzącymi z profesjonalnych mennic.

Monety kolekcjonerskie na zamówienie – inwestycja warta uwagi

Świat monet oraz medali i innych numizmatów jest niezwykle bogaty. I choć wielu osobom numizmatyka kojarzy się przede wszystkim ze starymi monetami obiegowymi, zainteresowanie kolekcjonerów budzą także monety kolekcjonerskie. To te, które nie są wykorzystywane jako środek płatniczy, ale mają wartość symboliczną i są doceniane przez hobbystów i miłośników wyrafinowanej estetyki.

Szeroką gamę takich monet, jak również złote i srebrne medale oferuje polska numizmatyka. Wystarczy przyjrzeć się tym wyjątkowym kolekcjom, aby przekonać się, jak łatwo jest wybrać z nich w pełni spersonalizowany prezent. Decydując się właśnie na taki zakup, masz pewność, że:

 • zamawiasz oryginalne srebrne czy złote monety – pochodzące ze sprawdzonego legalnego źródła,
 • wybierasz numizmaty z najwyższej półki – wykonane z dbałością o każdy detal, ze starannie wyselekcjonowanych metali wysokiej próby (często jest to czyste srebro lub czyste złoto),
 • sięgasz po unikatowe wyroby o wartości kolekcjonerskiej, które będą stanowiły niepowtarzalny upominek.


Jakie numizmaty na zamówienie możesz wybrać?

Poszukując prezentu idealnego, kieruj się indywidualnymi upodobaniami oraz cechami osoby, którą chcesz obdarować. Jak je wykorzystać? Możesz na przykład sprawdzić jej znak zodiaku i zamówić numizmat, na którym będzie on wybity. W ten sposób pokażesz obdarowywanej osobie, jak dobrze ją znasz.

Możesz także pomyśleć o tym, by zainwestować w złote medale lub inne numizmaty powiązane z zainteresowaniami przyjaciela czy członka rodziny. I tak:

 • miłośnika historii mogą ucieszyć okolicznościowe monety wydane np. w związku z ważnymi rocznicami – dobrym przykładem są te wybite na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę,
 • fana sztuki zachwycą medale i monety z dziełami malarskimi lub nawiązujące do wydarzeń ze świata kultury,
 • miłośnik sportu ucieszy się z okolicznościowego medalu wydanego na cześć dużego wydarzenia sportowego,
 • osoba religijna uśmiechnie się na widok monety czy medalu z papieżem Janem Pawłem II czy Matką Boską.

To tylko kilka przykładowych rozwiązań, po której możesz sięgnąć. Przemyśl dobrze swój wybór, a na pewno znajdziesz numizmat, który niesie za sobą pożądane znaczenie symboliczne.

Możliwość komentowania Numizmaty na zamówienie – czy warto starać się o spersonalizowane medale pamiątkowe? została wyłączona more...

Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o numizmatach z XXI wieku

Myślisz: „numizmatyka” i zaczynasz sobie wyobrażać pokryte patyną monety sprzed wieków? Dobre skojarzenie, ale… nie jedyne właściwe. Okazuje się bowiem, że numizmaty mają się dobrze również w XXI wieku. Mennice na całym świecie każdego roku biją niezliczone ilości monet, wśród których znajdują się również te kolekcjonerskie. Oto pięć ciekawostek, które warto znać.

Współczesna zagraniczna i polska numizmatyka koncentruje się na monetach okolicznościowych

O ile wśród numizmatów z wieków dawnych królują monety obiegowe, a więc te, które były wykorzystywane standardowo jako środek płatniczy, o tyle te współczesne to przede wszystkim monety kolekcjonerskie. Dlaczego? Powodów jest kilka. Przede wszystkim dlatego, że kolekcjonowanie monet stało się ważnym hobby dla wielu osób. Po drugie zaś, ponieważ bicie monet łączy dziś w sobie zaawansowaną technologię z wyrafinowanym artyzmem.

Kolekcjonerzy monet przenieśli się do świata online

O ile dawniej wymiana monet czy nabywanie nowych odbywało się głównie na imprezach branżowych czy targach branżowych, o tyle dziś poszukiwacze numizmatycznych skarbów przenieśli się do Internetu. Nie ma w tym nic dziwnego – w dobie zaawansowanych technologii łatwiej jest nam odszukać wartościowe złote monety czy intrygujące srebrne medale przy wykorzystaniu wyszukiwarki sieciowej. Ponadto w Internecie działają oficjalni dystrybutorzy numizmatów, którzy współpracują bezpośrednio z emitentami monet i medali, a więc przede wszystkim z mennicami państwowymi. Dzięki takim sklepom internetowym fani numizmatyki nie muszą już stać w długich kolejkach, aby kupić nowe monety okolicznościowe – mogą je po prostu zamówić.

Numizmatyką pasjonuje się też młode pokolenie

Zaskakujące? Niekoniecznie. Zarówno historia monet sprzed wieków, jak i symbolika skrywana przez nowoczesne srebrne monety o charakterze kolekcjonerskim, mogą być pociągające. Numizmaty mają „duszę” i są niezwykłym nośnikiem wartości kulturowych oraz tradycji. Stanowią więc swoisty łącznik międzypokoleniowy, który warto docenić.

W XXI wieku powstają wyjątkowe numizmaty kolekcjonerskie

Wiele przykładów unikatowych monet i modeli prezentuje choćby polska numizmatyka. Wystarczy spojrzeć na eleganckie złote medale i monety wydane z okazji 100-lecia niepodległości Polski, numizmaty z dziełami sztuki malarskiej i wzorami folklorystycznymi czy kolekcje inspirowane światem natury, sportu czy astrologii, aby przekonać się o tym, jak bardzo są one różnorodne.

Nowoczesne technologie bicia monet dają jeszcze więcej możliwości tworzenia

Porównując sposób, w jaki monety i medale powstawały kilkadziesiąt (a tym bardziej kilkaset) lat temu z metodami stosowanymi obecnie, można dostrzec ogromną przepaść technologiczną. Stosowane dziś metody, m.in. stemple lustrzane, nadruk cyfrowy czy holograficzne wykończenie, dają niemal nieograniczone możliwości tworzenia unikatowych wzorów. Najlepszy dowód na to można odnaleźć, przyglądając się najnowszym kolekcjom numizmatów od sprawdzonych mennic i innych emitentów.

Wniosek? Numizmaty w XXI wieku mogą być jeszcze bardziej wyjątkowe niż te sprzed tysięcy lat. Na pewno będą się nimi zachwycać również przyszłe pokolenia.

Możliwość komentowania Pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o numizmatach z XXI wieku została wyłączona more...

Gdzie szukać informacji związanych z imprezami numizmatycznymi?

Monety kolekcjonerskie pasjonują w Polsce coraz szersze grono osób, toteż organizuje się coraz więcej spotkań i imprez przeznaczonych dla osób zbierających między innymi złote i srebrne medale oraz złote i srebrne monety. Żyjąc w dużym mieście mamy okazję uczestniczyć w tego typu wydarzeniach niemal w każdym tygodniu. Jak wybrać najbardziej interesujące i gdzie szukać informacji i zbliżających się eventach?

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne

Kalendarz wydarzeń numizmatycznych prowadzi Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Instytucja samodzielnie organizuje wiele spotkań,  odczytów i konferencji, także międzynarodowych, poświęconych numizmatyce. Każda ma nieco inną tematykę, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby kolekcjonujące złote medale, jak również złote monety i srebrne monety z rożnych okresów historycznych. Warto na bieżąco śledzić stronę internetową PTN. W aktualnościach znajdziemy informacje o zbliżających się wydarzeniach organizowanych przez tę instytucję. Ponadto w całej Polsce istnieją koła i oddziały PTN, które zrzeszają miłośników numizmatyki w regionie i wspierają kolekcjonerów w zdobywaniu wiedzy.

Czasopisma numizmatyczne

Bardzo ważnym źródłem wiedzy są także czasopisma numizmatyczne. Wiele polskich instytucji zajmujących się numizmatyką naukowo lub hobbystycznie wydaje własne biuletyny. Poza ciekawymi artykułami i nowościami branżowymi możemy dowiedzieć się z nich o nadchodzących wydarzeniach, których nie powinien przegapić żaden kolekcjoner. Swój biuletyn, dostępny także online, przygotowuje Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Spośród firm numizmatycznych biuletyn wydaje między innymi Skarbnica Narodowa. Dzięki internetowi i czasopismom numizmatycy mogą także poznawać relację z wydarzeń z całego świata, w których z różnych powodów nie mogli uczestniczyć.

Media społecznościowe

Ogromną rolę w rozwoju numizmatyki nie tylko w Polsce odgrywa internet, w tym również media społecznościowe. Osoby zainteresowane udziałem w numizmatycznych spotkaniach powinny śledzić społecznościowe profile instytucji zajmujących się numizmatyką i zrzeszających hobbystów. W ten sposób możemy dowiedzieć się o każdej konferencji, wystawie czy sesji naukowej z dużym wyprzedzeniem, by bez problemu zaplanować swój udział rezerwując czas.

Wystawy organizowane przez muzea

Wydarzenia numizmatyczne odbywają się ponadto w instytucjach, które na co dzień nie specjalizują się w numizmatyce lub prowadzą wieloaspektową działalność. Dobrym przykładem są tu muzea. Pamiętajmy, że numizmatyka jest ściśle związana z historią, kulturą i sztuką, a także stanowi część dziedzictwa narodowego. W muzeach zajmujących się tymi dziedzinami możemy więc natknąć się na wystawy numizmatyczne lub prezentujące numizmaty obok innych eksponatów.

Giełdy numizmatyczne

Obecnie giełdy numizmatyczne przeniosły się w dużej mierze do internetu, jednak zwłaszcza w większych miastach wciąż odbywają się one w formie stacjonarnych spotkań. Cieszą się one zainteresowaniem kolekcjonerów, ponieważ stanowią okazję do zapoznania się z intersującymi numizmatami. Poza tym pasjonaci mają w ten sposób okazję do dyskusji i wymiany swoich doświadczeń.

Możliwość komentowania Gdzie szukać informacji związanych z imprezami numizmatycznymi? została wyłączona more...

Czym zajmuje się Polskie Towarzystwo Numizmatyczne?

Numizmatyka w Polsce ma długą tradycję. Organizacje popularyzujące tę dziedzinę i skupiające jej badaczy istniały już w XIX wieku. Dziś pasjonaci i naukowcy działają w ramach jednej instytucji, którą jest Polskie Towarzystwo Numizmatyczne. Jak można przeczytać w statucie, celem tego stowarzyszenia jest popularyzowanie wiedzy z zakresu numizmatyki oraz ochrony i konserwacji zabytków numizmatycznych. Jego obszarem zainteresowań są więc zarówno monety historyczne i jak też współczesne, kolekcjonerskie jak i obiegowe, a także złote medale, srebrne medale i inne numizmaty. Czym dokładnie zajmuje się towarzystwo?

Polska numizmatyka w historii

Pasjonaci i badacze numizmatyki prowadzili działalność na ziemiach polskich już w XIX wieku. Pod koniec tego stulecia zaczęły formować się instytucje skupiające osoby zainteresowane tą dziedziną. Przed wojną odrębne towarzystwa numizmatyczna istniały praktycznie w każdym większym mieście – między innymi w Warszawie, we Lwowie, w Krakowie, w Poznaniu i Bydgoszczy. W okresie PRL numizmatycy zrzeszali się w ramach Polskiego Towarzystwa Archeologicznego. Obie nauki mają ze sobą wiele wspólnego, zwłaszcza że historyczne złote monety i srebrne monety to typowe znaleziska archeologiczne. Wspomniana instytucja w dużej mierze koncertowała swoją działalność właśnie na numizmatach, dlatego z czasem zyskała nową nazwę – Polskie Towarzystwo Archeologiczne i Numizmatyczne. Jej spadkobiercą jest współczesne, istniejące od 1991 roku Polskie Towarzystwo Numizmatyczne.

Rola Polskiego Towarzystwa numizmatycznego

Instytucja realizuje obecnie szereg pożytecznych celów. Prowadzi między innymi badania, organizuje sesje naukowe, odczyty i wystawy, a także popularyzuje numizmatykę w społeczeństwie. Do zadań towarzystwa należy też określanie zasad etyki numizmatycznej. Ponadto Polskie Towarzystwo Numizmatyczne emituje własne okolicznościowe monety i medale. Ważnym elementem działalności instytucji jest współpraca z władzami, a także innymi instytucjami zainteresowanymi numizmatyką, historią, kultura i sztuką. Oprócz tego PTN prowadzi jeszcze działalność wydawniczą. Do towarzystwa należy aktualnie ponad 2000 członków.

Biblioteka Polskiego Towarzystwa numizmatycznego

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne posiada własną bibliotekę. Znaleźć w niej można ponad 4000 tysiące tytułów, pozyskiwanych drogą wymiany zagranicznej, krajowej, jak również poprzez zakup. W bibliotece znajdują się również stałe wydawnictwa krajowe, zagraniczne oraz regionalne. Dzięki temu pasjonaci numizmatyki mogą w komfortowych warunkach prowadzić swoje badania naukowe lub pogłębiać wiedzę numizmatyczną.

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne na arenie międzynarodowej

Jednocześnie PTN pozostaje aktywne na arenie międzynarodowej. Dotychczas zorganizowano kilkanaście konferencji z udziałem zagranicznych numizmatyków, na podstawie których powstały drukowane materiały. Oprócz tego PTN jest członkiem Międzynarodowej Komisji Numizmatycznej, a dodatkowo ściśle współpracuje w ramach dwustronnych umów ze swoimi odpowiednikami za granicą, między innymi na Białorusi i na Słowacji.

Środki na funkcjonowanie towarzystwa pochodzą między innymi ze składek członkowskich, prowadzenia działalności wydawniczej, jak również organizowanych przez instytucję wydarzeń, jednak PTN nie prowadzi działalności gospodarczej, przeznaczając cały kapitał na realizację swoich celów.

Możliwość komentowania Czym zajmuje się Polskie Towarzystwo Numizmatyczne? została wyłączona more...

Gdzie poznawać ludzi związanych z numizmatyką?

W obecnych czasach dużo czasu spędzamy korzystając z internetu. Jest to najprostsza droga do nawiązywania nowych kontaktów. Polska numizmatyka cieszy się coraz większym zainteresowaniem młodych osób, które chcą czerpać wiedzę od wytrawnych numizmatyków. Jak jeszcze możemy poznawać innych pasjonatów?

Fora internetowe

Przez internet możemy poznawać wiele osób, również z zagranicy interesujących się kolekcjonowaniem monet i medali. Numizmatyka to szybko rozwijająca się dziedzina, która wymaga pogłębiania wiedzy. Z sieci intensywnie nie tylko korzystają osoby młode, ale również starsze. Internet jest prawdziwą skarbnicą wiedzy, w której znajdziemy fachową literaturę. Między innymi temu powinniśmy poświęcaj czas, czerpiąc inspiracje i korzystając z poleceń doświadczonych numizmatyków.

Istnieje kilka dużych for internetowych, gdzie znajdziemy stałych bywalców. Dzięki temu początkujący kolekcjonerzy mogą łatwo nawiązać wartościowe znajomości i spotkać się w realnym świecie. Internet daje ogromne możliwości poznawania nowych ludzi na całym świecie. Jeżeli tylko znamy język angielski możemy w łatwy sposób dowiadywać się o nowościach w dziedzinie numizmatyki. Osoby, które nie władają językiem obcym mogą liczyć na tę widzę przekazywaną właśnie na specjalistycznych forach. Wielu numizmatyków zbierających monety kolekcjonerskie organizuje spotkania z osobami poznanymi w sieci.

Spotkania numizmatyków

Osoby, które lubią nawiązywać znajomości na żywo mogą udać się na spotkanie towarzystw numizmatycznych. W każdym większym mieście możemy je znaleźć. Jednak nie jest to jedyna droga do poznania innych numizmatyków. Warto również wybrać się np. na targi monet organizowane w Polsce i zagranicą. Będziemy mieli okazje zobaczyć złote monety czy srebrne medale, które są rzadkością. Okazji do spotkań jest wiele, nawet na targach staroci możemy spotkać osoby o podobnych zainteresowaniach zbierających tematyczne złote medale czy też rzadkie srebrne monety.

Blogi specjalistyczne

Blogi numizmatyczne to miejsca w sieci, gdzie numizmatycy dzielą się swoimi odkryciami i chętnie przekazują wiedze początkującym kolekcjonerom. W sieci możemy znaleźć strony osób specjalizujących się w konkretnym okresie historycznym lub zbierają monety z wielkimi postaciami czy też o tematyce religijnej. Kolekcjonerzy przeważnie posiadają uporządkowane i usystematyzowane zbiory z prostego powodu – kolekcja jest wówczas bardziej interesująca i wartościowa. Gdy określimy swoją tematykę, łatwo będzie można znaleźć blogi traktujące o naszych zainteresowaniach. Strony internetowe nie tylko prowadzą firmy, w obecnych czasach każdy może założyć blog. Nie tylko warto czytać artykuły, ale również udzielać się w komentarzach pod wpisami. Dzięki temu możemy łatwo nawiązać dyskusję, a co za tym idzie wartościowe kontakty.

Możliwość komentowania Gdzie poznawać ludzi związanych z numizmatyką? została wyłączona more...

Co łączy kolekcjonowanie monet i dzieł sztuki

Kolekcjonowanie dzieł sztuki, przede wszystkich obrazów, ma wiele punktów wspólnych z numizmatyką, przede wszystkim jeśli chodzi o egzemplarze historyczne. W przypadku malarstwa do tej kategorii zalicza się sztuka dawnych mistrzów. Jej odpowiednikiem w numizmatyce są oczywiście monety historyczne o wartości kolekcjonerskiej i numizmatycznej. Co łączy, a co różni oba rynki i obie pasje? Jak pokazuje przykład pewnego XVII wiecznego flamandzkiego obrazu, bardzo wiele. Jest on przykładem dowodu, jak pasja do sztuki, w bardziej konserwatywnym rozumieniu tego słowa oraz numizmatyki, która przecież też jest sztuką mogą wzajemnie się przenikać.

Rynek obrazów dawnych mistrzów

Malarstwo, podobnie jak większość gałęzi sztuki znacznie zmieniło się w XX wieku. Obrazy dawnych mistrzów, klasyka – stoją dziś w opozycji do sztuki współczesnej, gdzie arcydziełem bywa jednobarwny kwadrat czy wielokrotna replika puszki z zupą pomidorową. Obecnie sztuka bardziej szokuje,  zmusza do refleksji, niż zachwyca – jak działo się to z obrazami dawnych mistrzów. Chociaż słowo rynek z pozoru nie wydaje się najodpowiedniejszym do opisywania dzieł sztuki, warto pamiętać, że kolekcjonerzy nierzadko płacą ogromne sumy, by wejść w posiadanie klasycznego dzieła, co odzwierciedla przecież jego wartość kolekcjonerską. Przyjmując zatem takie nazewnictwo możemy stwierdzić, że rynek dzieł danych mistrzów znajduje się w odwrocie. W końcu obrazów, które uznajemy za klasykę nie przybywa.

Światowa i polska numizmatyka na fali wznoszącej

Dla porównania rynek numizmatyczny zmierza w przeciwnym kierunku, czego dowodem jest również przeżywająca rozkwit polska numizmatyka. Złote monety, złote medale, srebrne monety i inne cenne numizmaty historyczne często zmieniają swoich właścicieli. Na rynku zasoby wciąż nie są ograniczone, a przecież badacze wciąż odkrywają cenne monety numizmatyczne, które mogą trafić do kolekcjonerów i wyspecjalizowanych instytucji.

Dzieła sztuki na dziele sztuki – połączenie obu pasji  

Poniekąd, jak ostatnio zauważyli dystrybutorzy dzieł sztuki dawnych mistrzów, numizmatyka i inne pasje mogą stanowić szansę dla odrodzenia tej kategorii malarstwa. Ciekawym przykładem jest sprzedany jakiś czas temu na nowojorskiej aukcji obraz za ponad 87 tysięcy dolarów, jaki flamandzki malarz David Treniers II namalował w XVII wieku. Dzieło przedstawia dwie osoby przeliczające srebrne i złote monety na stole. Numizmaty znajdujące się na obrazie to monety używane przez ówczesnych kupców. Dzięki temu obraz staje się atrakcyjny nie tylko dla osób zakochanych w malarstwie, ale również potencjalnych nabywców z grona pasjonatów numizmatyki.

Chociaż za takim podejściem częściowo kryje się interes ekonomiczny dystrybutorów obrazów dawnych mistrzów, nie ulega wątpliwości, że dwie pasje związane z osobnymi kategoriami sztuki w piękny sposób łączą się za sprawą takich obrazów. Obecnie podobnym trendem podąża także światowa i polska numizmatyka. Współczesne emisje przedstawiają bowiem niekiedy motywy zaczerpnięte z zaliczających się w poczet klasyki obrazów.

Możliwość komentowania Co łączy kolekcjonowanie monet i dzieł sztuki została wyłączona more...

Jakie wydarzenia są upamiętniane na monetach okolicznościowych?

Monety okolicznościowe są wybijane od wieków. Wygrane bitwy, koronacje królów i inne doniosłe wydarzenia historyczne od dawna zasługiwały na uwiecznienie w drogocennych złotych i srebrnych numizmatach. Oprócz tego emisje wyjątkowych egzemplarzy odbywają się z okazji jubileuszów. Dziś nie chodzi zresztą tylko o upamiętnienie doniosłych wydarzeń historycznych i wielkich postaci. Mennice emitują numizmaty również przy takich okazjach jak choćby urodziny członków rodzin królewskich, a ze względu na niedużą liczebność monet w tych pojedynczych emisjach stanowią one gratkę dla kolekcjonerów. W te sposób pasjonaci zyskują więcej możliwości.

Monety kolekcjonerskie upamiętniające najważniejsze wydarzenia

Najważniejsze wydarzenia w dziejach państwa i rodów królewskich od dawna stanowiły okazję do ich upamiętnienia w cennych kruszcach. Złote monety, złote medale, a także numizmaty wykonane ze srebra były wybijane, by uczcić zwycięskie bitwy, czy też koronacje władców. Dziś te monety kolekcjonerskie stanowią cenne źródło wiedzy i pamięci historycznej. Z kolei pasjonaci numizmatyki chętnie umieszczają je w swoich prywatnych kolekcjach. Poza tym monety numizmatyczne o charakterze okolicznościowym czerpią z motywów przyrodniczych, kulturowych czy naukowych.

Zwykle chodzi o pielęgnację i promocję walorów Państwa, w którym zostały wybite. Zwykle stanowią one legalny środek płatniczy, chociaż często ich wartość przekracza nominał, nie tylko ze względy na użyty kruszec. W XXI wieku złote i srebrne monety towarzyszą ponadto najważniejszym imprezom sportowym z igrzyskami olimpijskimi na czele. Polska numizmatyka w dużej mierze koncertuje się na motywach patriotycznych i największych Polakach oraz wydarzeniach z nimi związanych. Dobrym przykładem jest kanonizacja Jana Pawła II.

Monety numizmatyczne z okazji jubileuszy

Współczesne monety kolekcjonerskie często powstają dla uczczenia jubileuszy doniosłych wydarzeń, w czym zresztą przoduje polska numizmatyka. W naszym kraju żywa jest między innymi tradycja niepodległościowa, dlatego właśnie odzyskanie suwerenności stanowi częsty motyw na polskich numizmatach. Cieszą się one zresztą dużym powodzeniem wśród rodzimych kolekcjonerów. Trend uwieczniający na numizmatach ważne wydarzenia z okazji ich jubileuszy jest jednak popularnych na całym świecie.

Złote monety nie tylko z okazji najważniejszych wydarzeń – emisja z okazji urodzin księcia

Monety okolicznościowe nierzadko powstają także z okazji nieco mniej doniosłych wydarzeń. Dobry przykład stanowi niedawna emisja brytyjskiej mennicy rządowej, która w ten sposób uczciła piąte urodziny księcia George’a. Należy przy tym pamiętać, że rodzina królewska cieszy się w Wielkiej Brytanii wielką estymą i zainteresowaniem. Srebrne monety o nominale 5 funtów kolekcjonerzy mogą nabyć za 13 funtów lub 18 funtów zależnie od wersji. Z kolei monety wykonane ze złota kosztują znacznie więcej, bo w przeliczeniu na naszą walutę, ponad 2000 złotych. Chociaż książęce urodziny nie są tak bardzo ważne jak koronacje władców czy zwycięskie bitwy, pasjonaci numizmatyki doskonale wiedzą, że egzemplarze z limitowanych edycji naprawdę wzbogacą ich zbiory.

Możliwość komentowania Jakie wydarzenia są upamiętniane na monetach okolicznościowych? została wyłączona more...

 • Witamy

  Na tym blogu znajdziecie wspaniałe kolekcje monet i medali z całego świata. Serdecznie zapraszamy do wspólnego kolekcjonowania!!!

 • Styczeń 2019
  P W Ś C P S N
  « gru    
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  28293031  
 • Numizmatyka

  Numizmatyka to piękna pasja, dlatego pasjonaci numizmatyki starają się zapewnić kolekcjonerom stały dostęp do znakomitych egzemplarzy pochodzących z polski i całego świata. Wśród propozycji emitentów i dystrybutorów znajdują się między innymi limitowane edycje z najbardziej renomowanych zagranicznych mennic. Obok także wspaniałe kolekcje, którymi może się poszczycić polska numizmatyka. Historyczne egzemplarze, współczesne numizmaty upamiętniające zacne wydarzenia i osoby, białe kruki z egzotycznych mennic – wśród nich każdy kolekcjoner powinien znaleźć coś dla siebie.

  Pierwszorzędna numizmatyka z Polski i świata
  Numizmatyka poszerza horyzonty i wiedzę. Egzemplarze pochodzące z różnych stron świata uświetniają kolekcje tworzone przez pasjonatów. Szczególną rolę odgrywa polska numizmatyka, zarówno w postaci historycznych eksponatów, jak i współczesnych emisji monet i medali okolicznościowych. Wszystkie kolekcje charakteryzują się doskonałą technologią wykonania, w tym zastosowaniem stempla lustrzanego i bogatych zdobień. Dzięki temu numizmaty będą prezentować się nienagannie przez lata, co jest szczególnie ważne, bo numizmatyka to hobby przekazywane z pokolenia na pokolenie.

  Numizmatyka – znakomite historyczne egzemplarze i kolekcje
  Współczesna numizmatyka prawdopodobnie nie mogłaby istnieć bez swoich korzeni. Dlatego w ofercie rodzimych dystrybutorów, takich jak Skarbnica Narodowa, ogromną rolę odgrywają egzemplarze historyczne pochodzące z ziem polskich i z zagranicy. Numizmatyka jest świadectwem historii, a wielu kolekcjonerów koncertuje się właśnie na wiekowych eksponatach. Dostępne na rynku historyczne medale i monety pomogą w rozbudowaniu prywatnych zbiorów o atrakcyjne egzemplarze.

  Kolekcje i pamiątki, jakie oferuje współczesna numizmatyka
  Obecnie numizmatyka odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu pamięci historycznej lecz nie tylko. Obok motywów historycznych, spotkamy także monety jubileuszowe, związane z wydarzeniami sportowymi i kulturalnymi oraz cenne repliki najsłynniejszych światowych eksponatów wykonane nowoczesnymi technikami menniczymi z wyjątkową troską o detale.
 • Copyright © 1996-2010 Monety międzynarodowe. All rights reserved.
  iDream theme by Templates Next | Powered by WordPress