Nowe siedem cudów świata uwiecznione w złocie

Dziesięć lat temu w Lizbonie została ogłoszona lista nowych siedmiu cudów świata. Stanowi ona alternatywę dla wcześniejszego zestawienia, obejmującego wyłącznie starożytne zabytki. Plebiscyt został ogłoszony przez szwajcarską organizację New Open World Corporation, a finałowe głosowanie trwało od 1 stycznia 2006 roku do 6 lipca 2007 roku. W tym czasie oddano aż 90 milionów głosów, które wyłoniły siedmiu wyjątkowych zwycięzców. Wszystkie wybrane zabytki zostały uwiecznione na złotych monetach, dostępnych w Skarbnicy Narodowej.

Kolekcję monet z nowymi siedmioma cudami świata otwiera numizmat ukazujący rzymskie Koloseum. Ten najsłynniejszy amfiteatr świata, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e., był miejscem krwawych zmagań gladiatorów, widowisk z udziałem zwierząt, a nawet spektakularnych inscenizacji bitw morskich. W czasach swojej świetności mógł pomieścić nawet 50 tysięcy widzów. W plebiscycie został wyróżniony przede wszystkim dlatego, że stanowi symbol zarówno zabawy i radości, jak i ogromnego cierpienia. Dziś, budynek liczący prawie 2000 lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Włoch.

Skarbnica Narodowa

Kolejnym wyróżnionym zabytkiem jest Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Ta imponująca, 38-metrowa statua została wzniesiona na szczycie granitowej góry Corcovado. Odsłonięto ją 12 października 1931 roku. Pomnik znalazł się na liście siedmiu nowych cudów świata ze względu na to, że figura Chrystusa reprezentuje otwartość.

Skarbnica Narodowa

Innym laureatem z Ameryki Południowej jest peruwiańskie Machu Picchu – najlepiej zachowane miasto Inków, położone w Andach na wysokości 2090 – 2400 m n.p.m., około 112 kilometrów od miasta Cuzco. Zbudowano je w II połowie XV wieku, podczas panowania jednego z najwybitniejszych inkaskich władców. Stanowiło centrum ceremonialne, lecz pełniło także istotne funkcje gospodarcze i obronne. Dziś jest bez wątpienia najpopularniejszym celem wycieczek w Peru, a zdaniem głosujących uosabia takie cechy jak społeczność i poświęcenie.

Skarbnica Narodowa

Kolejnym miejscem, które znalazło się na liście jest meksykańskie miasto Chichén Itzá, położone na półwyspie Jukatan. Stanowi ono dziedzictwo kultury Majów z czasów prekolumbijskich – wzniesiono je najprawdopodobniej między IV a VI wiekiem n.e., natomiast najintensywniejszy jego rozwój datowany jest na X-XI wiek. Najbardziej charakterystyczne budowle kompleksu to schodkowe piramidy, w których znajdowały się świątynie. Głosujący docenili Chichén Itzá, ponieważ kojarzy się z pracowitością i wiedzą.

Reszta wyróżnionych zabytków znajduje się na terenie Azji. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć Wielkiego Muru Chińskiego. Stanowił on system obronny składający się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych, mający obronić północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Przyjmuje się, że Mur Chiński rozciąga się na długości 2400 km pomiędzy Shanhaiguan a Jiayuguan. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest on widoczny z odległego kosmosu, widać go jednak z orbity okołoziemskiej – jest on niewątpliwie największą tego typu budowlą na świecie. Na liście siedmiu nowych cudów świata reprezentuje wytrwałość i uporczywość.

Skarbnica Narodowa

W Azji znajduje się również indyjskie mauzoleum Tadż Mahal, prawdziwa perła architektury. Jest zwana świątynią miłości, ponieważ została wzniesiona przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę jego ukochanej, przedwcześnie zmarłej żony – Mumtaz Mahal. Kompleks składa się z imponującej świątyni z wielką kopułą w stylu architektury islamskiej oraz olbrzymiej bramy, symbolizującej wrota do Raju. Wznoszono go w latach 1632-1654 przez około 25 tysięcy robotników. Na liście stanowi symbol miłości i pasji.

Skarbnica Narodowa

Ostatnim wyróżnionym zabytkiem jest Petra – ruiny starożytnego miasta położone w południowo-zachodniej Jordanii. To imponujące, częściowo wykute w skale miasto, swój rozkwit przeżywało w III – I wieku p.n.e., kiedy było stolicą królestwa Nabatejczyków. Dziś jest jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Bliskiego Wschodu. Budowla Al-Chazana, zwana „Skarbcem Faraona” pojawiła się nawet na wielkim ekranie w filmie o przygodach archeologa Indiany Jonesa.

Monety wybite w 14-karatowym złocie to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Zastosowanie najwyższej jakości menniczej – stempla lustrzanego pozwoliło na wierne odzwierciedlenie przedstawionych na nich zabytków. Kolekcja jest limitowana – wyemitowano jedynie 7000 zestawów!

*****

Skarbnica Narodowa w mediach społecznościowych – kliknij i dowiedz się więcej:

1436967768_facebook_circle_color1436967784_google_circle_color1436967776_twitter_circle_color1443625035_Pinterstt