KATASTROFA SMOLEŃSKA UPAMIĘTNIONA W CZYSTYM SREBRZE

10 kwietnia 2010 roku 96 pasażerów polskiego samolotu rządowego zginęło, zmierzając na uroczyste obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej. Aby uczcić piątą rocznicę tego tragicznego wydarzenia i na zawsze zachować pamięć o zmarłych, w kolekcji Skarbnicy Narodowej znalazł się wyjątkowy medal, który symbolizuje tę nieopisaną stratę dla polskiego narodu.


Okazy wykonane są w czystym srebrze, o najwyższej próbie 999/1000. Limitacja tej serii wynosi zaledwie 25 tys. Egzemplarzy. Na rewersie medalu został przedstawiony Pałac Prezydencki oraz płonące znicze, symbolizujące hołd ofiarom katastrofy. Nad Pałacem znajduje się orzeł w koronie, zaś wyżej samolot Tu-154, który rozbił się na rosyjskim terytorium. Na awersie możemy z kolei zobaczyć kompozycję orłów, ponad nimi napis – Polska, zaś poniżej dumnie brzmiące hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Katastrofa polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku była ogromną stratą nie tylko dla wielu rodzin zmarłych, ale także dla polskiej inteligencji i polityki.  Doszło do niej w sobotę, 10 kwietnia 2010 roku o godz. 8:41:06. Zginęło w niej 96 osób, wśród których znaleźli się: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, a także załoga samolotu.

Była to największa pod względem liczby ofiar katastrofa w dziejach Sił Powietrznych RP. Choć to straszne wydarzenie w pewien sposób podzieliło ideologicznie polskie społeczeństwo, to wszyscy zgodnie łączyli się w żalu po utracie tak istotnych dla kraju osobistości. Na terenie Polski i poza jej granicami powstały pomniki i tablice pamiątkowe, poświęcone ofiarom katastrofy, a w wielu miastach i miejscowościach posadzono dęby pamięci.