Damski profil na nominałach. Poznaj historie wielkich kobiet, które zostały uwiecznione na monetach i banknotach

Ile wizerunków kobiet znajduje się na będących obecnie w obiegu banknotach polskich? O ile jeszcze przed reformą pieniężną z połowy lat 90-tych mieliśmy 20 tys. zł z Marią Curie-Skłodowską, o tyle teraz… no cóż. Świat polskich pieniędzy został w pełni zmaskulinizowany. Nie oznacza to jednak, że tak jest na całym świecie. Wizerunki jakich kobiet można znaleźć, oglądając srebrne monety czy kolorowe banknoty z innych krajów? Sprawdź.

Zatrzymując się jeszcze na chwilę przy kobiecych wizerunkach, które zna polska numizmatyka, nie sposób nie wspomnieć o przedwojennych monetach, które zdobił wizerunek Polonii. Kobieta, która personifikowała naszą tożsamość narodową, znajdowała się na monecie 5-złotowej, bitej m.in. w latach dwudziestych i trzydziestych. Dziś inspiruje artystów, którzy projektują monety kolekcjonerskie – na rynku można znaleźć całą kolekcję numizmatów, w tym złote medale oraz srebrne medale z jej wizerunkiem. To nie lada gratka dla tych, których pasjonuje numizmatyka. Co jednak z pieniędzmi obiegowymi?

Kobiety na banknotach – nadchodzi rewolucja

Dziś kobiet nie ma nie tylko na polskich banknotach. Nie ma ich również na kultowych dolarach. To jednak zmieni się już w 2020 roku. Ogłoszono, że właśnie wówczas pojawi się nowa wersja banknotu 20-dolarowego. Na jego awers trafi Harriet Tubman – Afroamerykanka i zbiegła niewolnica, która była jedną z najważniejszych działaczek ruchu abolicjonistycznego.

Zmiany czekają też banknoty brytyjskie, choć na nich kobiecych postaci oczywiście nie brakuje. Na funtach można bowiem znaleźć wizerunek królowej Elżbiety II. To jednak nie wszystko. Na pięciofuntówkach już wkrótce, zamiast Winstona Churchilla, pojawi się Elisabeth Fry – filantropka i działaczka społeczna, a na 10-funtówce zagości w miejsce Karola Darwina Jane Austen, autorka słynnej „Dumy i uprzedzenia”.

„Kobiece” pieniądze – gdzie jeszcze można je znaleźć?

Kobiety na pieniądzach można znaleźć również w wielu krajach anglosaskich – w tym w Kanadzie. Ciekawa jest kolekcja banknotów w Szwecji – na nich pojawiają się m.in. Greta Garbo, Astrid Lindgren oraz Brigit Nilsson.

Poza Europą kobiecy wizerunek na banknocie można znaleźć m.in. w Meksyku – tu na 500 peso znajduje się słynna malarka Frida Kahlo. W Argentynie na pieniądzach została „utrwalona” Evita Peron, a w Izraelu – była premier, Golda Meir.

A co, gdyby banknoty i monety produkować bez wizerunków słynnych osób?

Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to niemożliwe, wystarczy spojrzeć na europejską walutę, czyli euro. Tu na żadnym banknocie ani na żadnej monecie nie znajdziesz wizerunku ludzkiego. Zastąpiły je najważniejsze obiekty architektoniczne – najważniejsze dla naszej tradycji i kultury. Warto też wspomnieć o unikatowym rozwiązaniu, gdy chodzi o monety. Choć ich awersy są takie same w każdym z kraju, na rewersach pojawiają się różne symbole narodowe. I tylko tutaj, od czasu do czasu, można znaleźć jakąś postać. Np. na austriackiej monecie 2 euro znajduje się pacyfistka Bertha von Suttner, a na hiszpańskiej m.in. Miguel de Cervantes. Warto przyjrzeć się im bliżej!