Czy numizmaty z XXI wieku mają wartość historyczną?

Historia monet może pasjonować i wciągać bez reszty. W końcu te sprzed setek, a nawet tysięcy lat kryją w sobie ciężar dziejowy. Można zastanawiać się choćby, w czyje ręce trafiały na przestrzeni czasu oraz jakie symbole skrywają. Ale nowoczesna numizmatyka opiera się nie tylko na monetach sprzed wieków. Dużą popularnością cieszą się też monety i medale produkowane współcześnie. Czy jednak mają one wartość historyczną?

W pierwszej chwili odpowiedź na pytanie o wartość historyczną monet bitych w XXI wieku może się wydawać oczywista i… przecząca. Jeśli jednak spojrzeć na tę sprawę w nieco szerszej perspektywie – sprawa przestaje być tak prosta. Dlaczego? Oto kilka powodów.

Monety są świadectwem historii

Weź do ręki zwykłe monety obiegowe, które trzymasz w portfelu i przyjrzyj się im dokładnie. Zarówno awers, jak rewers każdego metalowego krążka jest pokryty symbolami. W przypadku polskich złotówek i groszy – na każdym rewersie znajdziesz nasze godło państwowe. I choć dziś te monety na nikim nie robią wrażenia, pamiętaj, że przetrwają setki, a nawet tysiące lat. Wówczas staną się interesującym artefaktem – podobnie jak dla nas są nimi srebrne monety z czasów rzymskich czy złote monety rodem ze średniowiecza lub ery nowożytnej. Kolekcjonerzy, historycy i archeologowie będą je analizować z taką samą pasją, jak dzisiaj biorą pod lupę środki płatnicze z Fenicji, antycznej Grecji czy Tybetu.

Wartość mają nie tylko monety obiegowe

Poza monetami obiegowymi ważną rolę odgrywają monety kolekcjonerskie, które są bite przez mennice zazwyczaj na specjalne okazje. Celem ich produkcji jest najczęściej uczczenie konkretnego wydarzenia historycznego – zarówno z historii bieżącej, jak i tej sprzed lat.

Przykładowo, srebrne medale wydawane przez Skarbnicę Narodową są dostępne m.in. we wzorach zaprojektowanych specjalnie na cześć 100-lecia odrodzenia państwowości polskiej. Choćby one mają ogromną wartość– i to już dzisiaj! Są symbolem pamięci o przeszłości, który… pozwala przetrwać historii dłużej.

To oczywiście nie jedyne symbole historyczne, które pojawiają się na współczesnych numizmatach. Upamiętniają one również m.in.:

  • ważne wydarzenia sportowe,
  • kluczowe dzieła sztuki, które nawiązują do naszej tradycji – dobry przykład to srebrne i złote medale inspirowane malarstwem Jana Matejki,
  • symbolikę religijną – która jest ważnym elementem polskiej tożsamości kulturowej również w XXI wieku.

Unikatowy charakter numizmatów

Warto też pamiętać o tym, że numizmaty o charakterze kolekcjonerskim, którymi szczyci się również polska numizmatyka, powstają w krótkich seriach. Każdy z nich jest więc absolutnym unikatem, w którego posiadanie ma szansę wejść wyłącznie niewielka grupa pasjonatów. Już sam ten walor dodaje im wartości historycznej.

 

Jak zatem widać, również numizmaty produkowane w XXI wieku mają (lub będą miały) wartość historyczną. Warto zatem w nie inwestować – choćby z myślą o przekazaniu pewnych tradycji i wartości kolejnym pokoleniom Polaków i Europejczyków.